Fałszywe wideo - na Ukrainie nastoletnich graczy zachęca się do wstąpienia do Sił zbrojnych

Fałszywe wideo - na Ukrainie nastoletnich graczy zachęca się do wstąpienia do Sił zbrojnych

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści sfabrykowali reklamę.

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały Z-Telegram rozpowszechniają film wideo zawierający wycinki z różnych gier wideo oraz filmy przedstawiające żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Na końcu filmu dodano zdanie w języku ukraińskim: „Nie jesteś już dzieckiem”. Gry się skończyły. Dołącz do Sił Zbrojnych.”

Propagandyści w swoich postach twierdzą, że w ten sposób namawia się nastoletnich graczy do wstąpienia do armii na Ukrainie.

To jest fejk. Ten film jest kompilacją materiałów z różnych gier i reklam myszy komputerowych.

Na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Ukrainy i na jego oficjalnych kontach w portalach społecznościowych nie ma takiej „agitacji” .

Podstawą fałszywego filmu jest reklama myszy komputerowej amerykańskiej marki Logitech G. Oryginalny film został opublikowany w 2018 roku i nie ma nic wspólnego z Ukrainą.

Ponadto w fałszywym filmie wykorzystano materiał ze zwiastunów słynnych gier wideo Call of Duty: Warzone , EVE: Online , STALKER2 , a nawet Spider-Man: Miles Morales .

Wykorzystywane przez propagandystów nagrania przedstawiające ukraiński personel wojskowy można także łatwo znaleźć w setkach filmów w Internecie. Wielokrotnie wykorzystywano je w kampaniach reklamowych, do klipów patriotycznych, filmów dokumentalnych itp.

To fałszywe wideo ponownie promuje rosyjską narrację, że dzieci, kobiety, uchodźcy, studenci i zwierzęta są werbowane do służby w siłach zbrojnych z powodu rzekomych wysokich strat.

Wcześniej propagandyści Federacji Rosyjskiej rozpowszechniali w Internecie fałszywe ulotki wzywające studentów charkowskich uniwersytetów do wstąpienia w szeregi Sił Zbrojnych i informowali, że Ukraińcy w Estonii są wzywani na szkolenie wojskowe pod groźbą deportacji, a także tworzyli fejki dotyczące mobilizacja kobiet i psów .

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-