Rosyjski fejk - na stacji morskiej w Odessie znajduje się sprzęt wojskowy

Rosyjski fejk - na stacji morskiej w Odessie znajduje się sprzęt wojskowy

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści wykorzystali stare zdjęcia do usprawiedliwienia ataku na infrastrukturę portową.

W nocy 25 września Rosja zaatakowała obwód odeski przy użyciu rakiet i dronów. W rezultacie w Odessie zniszczeniu uległa Stacja Marynarki Wojennej i Hotel „Odesa”. Z kolei rosyjscy propagandyści starają się wmówić, że nocny atak na infrastrukturę portową miał miejsce w związku z rzekomym stacjonowaniem ukraińskiego sprzętu wojskowego w porcie. Aby to potwierdzić, wiele kanałów z-telegramów zaczęło rozpowszechniać zdjęcia przedstawiające ukraiński sprzęt wojskowy na stacji morskiej w Odessie.

W rzeczywistości jest to kolejna rosyjska podróbka. Ukrinform ustalił, że zdjęcia rozpowszechniane przez propagandystów są stare. Znaleziono je poprzez wyszukiwanie według lokalizacji w Mapach Google. Pojawiły się w serwisie już w grudniu 2021 roku.

Następnie jednostki Marynarki Wojennej i innych rodzajów Sił Zbrojnych zorganizowały demonstrację z okazji 30-lecia Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ponadto na jednym ze zdjęć, które propagandyści starają się uchodzić za świeże, widać opadłe liście na drzewach, co we wrześniu jest niezwykłe w Odessie.

Wcześniej Rosjanie opublikowali zdjęcie rzekomo zestrzelonego ukraińskiego śmigłowca Mi-8. Ukrinform temu zaprzeczył i ustalił, że zdjęcie to zrzut ekranu z filmu, który powstał w Syrii ponad trzy lata temu.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-