Rosyjski fejk - okupanci „zestrzelili” helikopter w pobliżu Łymana

Rosyjski fejk - okupanci „zestrzelili” helikopter w pobliżu Łymana

Fact-checking
Ukrinform
Propagandziści wykorzystali zdjęcie z Syrii sprzed trzech lat.

Kanały RosZMI i z-Telegram rozpowszechniają zdjęcie rzekomo zestrzelonego ukraińskiego helikoptera MI-8 w pobliżu Łymana w obwodzie donieckim.

To jest fejk. To zdjęcie to zrzut ekranu z filmu, który powstał w Syrii ponad trzy lata temu, w lutym 2020 r. i nie ma nic wspólnego z Ukrainą.

Wiropłat ten należał do armii syryjskiej, został zestrzelony przez tureckiego pilota na F-16 w pobliżu miasta Idlib.

Rosyjscy propagandyści wielokrotnie „niszczyli” „ukraiński sprzęt wojskowy”. W szczególności w lipcu 2023 roku Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wydało własny spalony czołg jako ukraiński.

W 2023 roku rosyjska propaganda pisała, że niemiecki BMP Marder zatopiony w Afganistanie w 2010 roku był sprzętem niemieckim, który został przekazany Ukrainie przez aliantów.

A propagandystom udało się „zestrzelić” amerykański samolot F-16 na Ukrainie za pomocą rakiety.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-