Rosyjski fejk - okupanci „zestrzelili” helikopter w pobliżu Łymana

Rosyjski fejk - okupanci „zestrzelili” helikopter w pobliżu Łymana

Fact-checking
Ukrinform
Propagandziści wykorzystali zdjęcie z Syrii sprzed trzech lat.

Kanały RosZMI i z-Telegram rozpowszechniają zdjęcie rzekomo zestrzelonego ukraińskiego helikoptera MI-8 w pobliżu Łymana w obwodzie donieckim.

To jest fejk. To zdjęcie to zrzut ekranu z filmu, który powstał w Syrii ponad trzy lata temu, w lutym 2020 r. i nie ma nic wspólnego z Ukrainą.

Wiropłat ten należał do armii syryjskiej, został zestrzelony przez tureckiego pilota na F-16 w pobliżu miasta Idlib.

Rosyjscy propagandyści wielokrotnie „niszczyli” „ukraiński sprzęt wojskowy”. W szczególności w lipcu 2023 roku Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wydało własny spalony czołg jako ukraiński.

W 2023 roku rosyjska propaganda pisała, że niemiecki BMP Marder zatopiony w Afganistanie w 2010 roku był sprzętem niemieckim, który został przekazany Ukrainie przez aliantów.

A propagandystom udało się „zestrzelić” amerykański samolot F-16 na Ukrainie za pomocą rakiety.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-