Fałszywe wideo - martwi ukraińscy żołnierze zostaną pochowani w biokapsułach

Fałszywe wideo - martwi ukraińscy żołnierze zostaną pochowani w biokapsułach

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści sfabrykowali fabułę niby z kanału „1+1”.

Kremlowskie środki masowego przekazu, chińskojęzyczne konta na Facebooku, kanały z-telegramów , prorosyjskie konta Tik-tok i niektóre anglojęzyczne strony rozpowszechniają fabułę ideo, która rzekomo została opublikowana na kanale „1+1”. Na nagraniu głos spoza ekranu mówi, że na Ukrainie wydaje się, że postanowiono chować zmarłych żołnierzy w biokapsułach – pomysł ten zaproponowali anonimowi ekolodzy.

To jest fejk. Takiej historii nie pokazano ani w „1+1”, ani w żadnej innej ukraińskiej telewizji. Na stronie internetowej firmy telewizyjnej nie ma takiego filmu.

Nie ma też śladów po historii o inicjatywie „ukraińskich ekologów” na Facebooku tej stacji. Ta „fabuła” nie jest dostępna także na kanale YouTube telewizji.

Ten sam film jest kompilacją co najmniej czterech filmów, które można znaleźć w Internecie w domenie publicznej.

Pierwsze klatki fałszywego filmu - przedstawiającego pole słoneczników - można łatwo znaleźć w setkach filmów w Internecie. Te zdjęcia znajdują się nawet w prezentacjach na temat ekologii, które są udostępniane publicznie.

Podstawą fałszywego wideo jest klip opowiadający o projekcie Capsula Mundi, opracowanym w 2016 roku przez włoskich projektantów Annę Citelli i Raoula Bretzel. Sugerują wykorzystanie organicznej biokapsuły do ​​pochówku, aby zamienić ciało zmarłego w substancje przydatne dla drzewa, które wyrośnie w miejscu pochówku.

Do fałszywej historii propagandyści wykorzystali trzy klatki z oryginalnego filmu - przedstawiające schematyczny widok kapsuły, proces wzrostu drzew oraz pomysł autorów na odwiedzanie przez krewnych miejsc pochówku.

Propagandyści zmienili kolor postaci w kapsule z czerwonego na niebiesko-żółty i dodali te same odcienie w części filmu, w której pokazany jest proces wzrostu drzewa.

Nie ma jeszcze możliwości pochowania osoby w Capsula Mundi – produkt jest wciąż w fazie rozwoju https://www.capsulamundi.it/en/. Obecnie po kremacji można pochować ciało w biodegradowalnym pojemniku, ale jest to dostępne tylko w Wielkiej Brytanii i kilku stanach USA, gdzie dozwolone są pochówki na terenach prywatnych https://8billiontrees.com/eco-Friendly-natural -produkty/strąki -pochówek/.

Inne materiały z fałszywej historii dotyczą uprawy warzyw, które nawet nie pochodzą z Ukrainy. Fragment filmu, w którym kobieta trzyma warzywa w dłoniach, można łatwo znaleźć na anglojęzycznych stronach dla niezależnych redaktorów.

Część filmu o zbiorach pochodzi z filmu wietnamskiej firmy rolniczej na Facebooku, który został nakręcony w kwietniu 2019 r .

W związku z pochówkiem żołnierzy ukraińskich w maju 2022 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę, która przewiduje utworzenie Narodowego Cmentarza Pamięci Wojskowej. Panteon Bohaterów zostanie zaplanowany na 50 000 pochowań.

Jak poinformował wiceminister do spraw weteranów Ołeksandra Porhuna, budowa Narodowego Cmentarza Pamięci Wojskowej rozpocznie się w listopadzie na działce o powierzchni prawie 270 hektarów, na terenie Wiejskiej Wspólnoty Terytorialnej Hatna rejonu fastowskiego obwodu kijowskiego .

Wcześniej Rosprop rozpowszechniał fałszywy film o tym, jak „Ukrainiec” podpalił kalifornijskie centrum DNA z powodu nazizmu.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-