Rosyjski fejk - w Charkowie mobilizują wszystkich pracowników metra

Rosyjski fejk - w Charkowie mobilizują wszystkich pracowników metra

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda manipuluje dokumentami.

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały Z-telegramu rozpowszechniają informację, że rzekomo wszyscy pracownicy charkowskiego metra przygotowują się do mobilizacji i wysłania na linię frontu.

Jako dowód przytacza się dokument wykadrowany w edytorze graficznym.

To jest manipulacja. Poinformował o tym w komentarzu dla korespondenta Ukrinformu sekretarz prasowy „Charkowski Metropoliten” Oleksij Bitner.

„To standardowy dokument wysyłany przez centra montażowe do przedsiębiorstw w celu wezwania pracowników w celu wyjaśnienia ich danych. Nie mówimy o masowej mobilizacji pracowników naszej firmy” – wyjaśnił Oleksij Bitner.

Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformowała, że ​​Kreml zatwierdził nową metodę dalszego etapu wojny informacyjnej z Ukrainą. Zdaniem GUR jednym z głównych ośrodków rosyjskiej dezinformacji powinien być temat masowej mobilizacji.

28 sierpnia Minister Obrony Ukrainy Oleksij Reznikow oświadczył, że nie ma jeszcze potrzeby ogłaszania nowej mobilizacji.

Wcześniej rosyjska propaganda rozpowszechniała fejk, jakoby ukraińskie wojsko otrzymało rozkaz zmobilizowania cywilnych samochodów w obwodzie chersońskim.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-