Rosyjska propaganda za granicą rozsiewa fałszywe informacje na temat „czarnej transplantologii” w Charkowie

Rosyjska propaganda za granicą rozsiewa fałszywe informacje na temat „czarnej transplantologii” w Charkowie

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści wykorzystali zdjęcie z ekshumacji ciał zabitych w wyniku rosyjskiej agresji podczas okupacji Łymana.

Prorosyjskie boty na portalu społecznościowym X posiadające płatne konta rozpowszechniają zdjęcie, na którym lekarze medycyny sądowej odkopują ludzkie pochówki. Do tego zdjęcia dołączono wpis, że rzekomo są to wykopaliska w pobliżu Szpitala nr 6 w Charkowie, gdzie rzekomo odnaleziono groby dzieci z brakującymi narządami wewnętrznymi.

To jest fejk. Zdjęcie wykonano w Łymanie w październiku 2022 r., po wyzwoleniu miasta przez Siły Zbrojne Ukrainy. Na nim lekarze medycyny sądowej ekshumują ciała tych, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej agresji podczas okupacji miasta.

Tekst wpisu jest zestawieniem cytatów z artykułu napisanego 14 lat temu przez moskiewskiego korespondenta kanadyjskiej gazety The Globe and Mail, Grahama Smitha.

Łyman położony jest w północnej części obwodu donieckiego. Odległość z Charkowa do Łymana wynosi co najmniej 197 kilometrów.

Fałszywy materiał był skierowany do anglojęzycznej publiki. Pierwszym, który to rozpowszechnił, było konto w serwisie społecznościowym X z płatnym niebieskim haczykiem. Ten kanał rozpowszechnia prorosyjskie narracje i teorie spiskowe na temat QAnon, amerykańskich polityków, szturmu na Kapitol, koronawirusa i nie tylko.

W wyzwolonym Łymanie ekshumowano 187 ciał Ukraińców, którzy zginęli w czasie okupacji rosyjskiej. Wśród nich jest 35 żołnierzy i 152 cywilów, w tym co najmniej pięcioro dzieci.

Wcześniej rosyjska propaganda stworzyła fałszywe informacje o „biolaboratoriach” w Odessie.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-