Rosyjska propaganda za granicą rozsiewa fałszywe informacje na temat „czarnej transplantologii” w Charkowie

Rosyjska propaganda za granicą rozsiewa fałszywe informacje na temat „czarnej transplantologii” w Charkowie

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści wykorzystali zdjęcie z ekshumacji ciał zabitych w wyniku rosyjskiej agresji podczas okupacji Łymana.

Prorosyjskie boty na portalu społecznościowym X posiadające płatne konta rozpowszechniają zdjęcie, na którym lekarze medycyny sądowej odkopują ludzkie pochówki. Do tego zdjęcia dołączono wpis, że rzekomo są to wykopaliska w pobliżu Szpitala nr 6 w Charkowie, gdzie rzekomo odnaleziono groby dzieci z brakującymi narządami wewnętrznymi.

To jest fejk. Zdjęcie wykonano w Łymanie w październiku 2022 r., po wyzwoleniu miasta przez Siły Zbrojne Ukrainy. Na nim lekarze medycyny sądowej ekshumują ciała tych, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej agresji podczas okupacji miasta.

Tekst wpisu jest zestawieniem cytatów z artykułu napisanego 14 lat temu przez moskiewskiego korespondenta kanadyjskiej gazety The Globe and Mail, Grahama Smitha.

Łyman położony jest w północnej części obwodu donieckiego. Odległość z Charkowa do Łymana wynosi co najmniej 197 kilometrów.

Fałszywy materiał był skierowany do anglojęzycznej publiki. Pierwszym, który to rozpowszechnił, było konto w serwisie społecznościowym X z płatnym niebieskim haczykiem. Ten kanał rozpowszechnia prorosyjskie narracje i teorie spiskowe na temat QAnon, amerykańskich polityków, szturmu na Kapitol, koronawirusa i nie tylko.

W wyzwolonym Łymanie ekshumowano 187 ciał Ukraińców, którzy zginęli w czasie okupacji rosyjskiej. Wśród nich jest 35 żołnierzy i 152 cywilów, w tym co najmniej pięcioro dzieci.

Wcześniej rosyjska propaganda stworzyła fałszywe informacje o „biolaboratoriach” w Odessie.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-