Do jakich krajów Ukraińcy mają najlepszy, a do jakich najgorszy stosunek

Do jakich krajów Ukraińcy mają najlepszy, a do jakich najgorszy stosunek

Ukrinform
Najlepiej Ukraińcy odnoszą się do Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Estonii, Łotwy i Kanady, a najgorzej do Rosji, Białorusi i Iranu.

Poinformował o tym podczas prezentacji wyników sondażu socjologicznego Andrij Byczenko, dyrektor serwisu socjologicznego Centrum im. Razumkowa, informuje Ukrinform.

„Odpowiadając na pytania dotyczące stosunku do zagranicy respondenci najczęściej wyrażają pozytywny stosunek do Polski – 94%, Wielkiej Brytanii – 91%, Litwy – 91%, Estonii – 90%, Łotwy – 90%, Kanady – 90%, — powiedział Byczenko.

Ponadto, zgodnie z wynikami badania, obywatele mają pozytywny stosunek do Czech – 88%, USA – 88%, Holandii – 86%, Francji – 86%, Niemiec – 85%, Mołdawii – 82,5% , Słowacji – 82,5%, Izraela – 75%, Japonii – 74%

Dalej: Turcja – 72,5%, Gruzja – 70%, Rumunia – 69%, Armenia – 66%, Azerbejdżan – 65%. Względna większość - 46% - ma pozytywny stosunek do Indii.

Negatywny stosunek najczęściej wyrażany jest wobec Rosji – 94%, Białorusi – 81%, Iranu – 73,5%, Chin – 60%, Węgier – 46,5%.

Negatywny stosunek do Rosji wyraża zdecydowana większość mieszkańców wszystkich regionów — od 90% mieszkańców regionu wschodniego do 97% mieszkańców regionu centralnego. Wśród osób komunikujących się w domu głównie po ukraińsku 95,5% ma negatywny stosunek do Rosji, a wśród komunikujących się po rosyjsku 88%.

W badaniu wzięło udział 2020 respondentów w wieku powyżej 18 lat. Teoretyczny błąd próbkowania nie przekracza 2,3%. Jednocześnie dodatkowe odchylenia próby mogą być spowodowane skutkami rosyjskiej agresji, w szczególności przymusową ewakuacją milionów obywateli.

Sondaż został przeprowadzony w lutym-marcu 2023 r. przez służby socjologiczne Centrum im. Razumkowa we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem tymczasowo okupowanych terytoriów obwodów: donieckiego, zaporoskiego, ługańskiego, charkowskiego, chersońskiego, Krymu i terytoriów, na których toczą się działania wojenne.

Jak donosi Ukrinform, 72,5% obywateli Ukrainy nie uważa negocjacji z Rosją za skuteczny sposób na osiągnięcie pokoju, z którego należy teraz skorzystać.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-