Fejk kościelny - co rosyjska propaganda fabrykuje w przeddzień Bożego Narodzenia

Fejk kościelny - co rosyjska propaganda fabrykuje w przeddzień Bożego Narodzenia

Fact-checking
Ukrinform
W Rosji próbują wzbudzić nieufność rosyjskojęzycznych Ukraińców do Kościoła Prawosławnego Ukrainy (KPU).

W rosyjskich mediach internetowych i kanałach Telegram krąży zdjęcie „ogłoszenia”, które rzekomo zostało umieszczone na drzwiach jednego z kościoła Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Tekst mówi, że parafianie, którzy nie odpokutowali za „oczernianie się wrogim językiem”, nie zostaną dopuszczeni do udziału w nabożeństwach noworocznych i bożonarodzeniowych. W górnej części obwieszczenia przedstawiony jest herb Diecezji Wołyńskiej KPU.

To ogłoszenie jest fejkiem. „Nigdy nie istniało i nie mogło istnieć” – powiedział Ukrinform arcybiskup Witalij Sobko, szef służby prasowej diecezji wołyńskiej KPU.

„Mimo, że w tym ogłoszeniu wykorzystano wizerunek herbu naszej diecezji, w zasadzie taki dokument nie mógłby widnieć na drzwiach żadnej cerkwi Prawosławnej Ukrainy” – zaznaczył Witalij Sobko.

„Każdy duchowny prawosławny, każdy świadomy świecki, po prostu każdy zdroworozsądkowy człowiek rozumie, że mówienie w jakimkolwiek języku nie jest grzechem”.

Arcybiskup dodał, że w KPU nie ma czegoś takiego, jak uniemożliwianie parafianom uczestniczenia w nabożeństwach bez spowiedzi.

„W jakiejkolwiek ceremonii uczestniczy każdy, kto chce wziąć udział i oczywiście nikt nie pyta, czy się wcześniej spowiadał" - podkreślił.

Witalij Sobko zauważył również, że po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę na Wołyniu pojawiło się wielu rosyjskojęzycznych imigrantów. W kościołach wołyńskich parafianie znajdują wsparcie niezależnie od tego, czy mówią po ukraińsku, czy po rosyjsku.

Witalij Sobko uważa przekaz propagandowy za prowokację.

Falsyfikat z „ogłoszeniem” pojawił się na tle licznych przeszukań przeprowadzonych przez SB Ukrainy w kościołach KPU (MP) . Począwszy od 2 grudnia w świątyniach należących do cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego odkryto liczne dowody współpracy duchowieństwa tej cerkwi z okupantem. 11 grudnia Rada Bezpieczeństwa Narodowego nałożyła sankcje na siedmiu duchownych Patriarchatu Moskiewskiego .

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-