Dziś Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy

Dziś Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy

wideo
Ukrinform
Dziś, 6 grudnia, Ukraińcy obchodzą Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy - donosi Ukrinform.

6 grudnia 1991 r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Ustawę „O Siłach Zbrojnych Ukrainy”, „O obronie Ukrainy”, a 13 grudnia „Koncepcję obrony i budowy Sił Zbrojnych Ukrainy”, która określiła podstawowe zasady i kierunki budowy armii ukraińskiej.

Ukraina odziedziczyła po Związku Radzieckim jedną z najpotężniejszych grup wojskowych w Europie, wyposażoną w broń jądrową oraz stosunkowo nowoczesne modele uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Ale w ciągu 20 lat niepodległości armia ukraińska została prawie zrujnowana. Przez dziesięciolecia następowały masowe redukcje personelu, a niektórzy żołnierze desperacko porzucali służbę, nie widząc żadnych perspektyw w wojsku. Oprócz czynników wewnętrznych dodano czynniki zewnętrzne: przez cały ten czas Ukraina musiała przezwyciężać szaloną presję Moskwy, która zdecydowanie sprzeciwiała się stworzeniu w naszym kraju zdolnych Sił Zbrojnych.

Punktem zwrotnym w historii współczesnej armii ukraińskiej były wydarzenia lat 2013-2014: rewolucja godności, okupacja Krymu i części wschodniej Ukrainy. I pomimo całkowitej ruiny w wojsku, zdrad, strat, szalonej presji i podstępności wroga, wojsko ukraińskie zdołało obronić niepodległość ojczyzny i chronić własny naród przed agresorem.

Teraz nasza armia odzyskuje zdolność bojową, a Ukraina ogłosiła zamiar przystąpienia do NATO. Dziś według „Global Firepower Index-2021” Siły Zbrojne Ukrainy zajmują 25. miejsce wśród 140 krajów pod względem zdolności bojowej.

Uroczyste wydarzenia z okazji 30-lecia Sił Zbrojnych Ukrainy odbędą się w Kijowie, Charkowie, Lwowie, Odessie, Kramatorsku.

„6 grudnia o godzinie 18:00 w tym samym czasie w Kijowie (Plac Michajłowski), Charkowie (Plac Wolności), Lwowie (plac przed pomnikiem Tarasa Szewczenki), Kramatorsku (Plac Pokoju) i Odessie (Dworzec Morski) odbędą się główne obchody 30-lecia Sił Zbrojnych Ukrainy z udziałem Prezydenta, kierownictwa Ministerstwa Obrony i Sił Zbrojnych” – napisał w oświadczeniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych.

W ramach obchodów między tymi miastami odbędzie się telekonferencja.

W każdym z nich odbędą się pokazy najnowszych modeli broni i sprzętu wojskowego, ceremonie wręczania sztandarów bojowych i tytułów honorowych jednostkom wojskowym, wręczania żołnierzom odznaczeń państwowych. Planowane są występy orkiestr wojskowych, poczęstunek dla każdego kaszą i herbatą.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-