Pomnik na górze „Monasterz” - Ukraina ma nadzieję na przywrócenie listy poległych żołnierzy UPA

Pomnik na górze „Monasterz” - Ukraina ma nadzieję na przywrócenie listy poległych żołnierzy UPA

zdjęcie
Ukrinform
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ma nadzieję, że lista wszystkich zabitych powstańców zostanie odtworzona na nagrobku żołnierzy UPA na górze „Monasterz” w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej - powiedział w wywiadzie dla Ukrinform wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.

„Mamy również nadzieję, że w najbliższej przyszłości pełna lista ofiar zostanie przywrócona na nagrobku na górze Monasterz. Pozwoli nam to posunąć się naprzód w rozwiązywaniu innych kwestii, w tym wydawaniu zezwoleń na poszukiwania i ekshumacje ”- powiedział Bodnar.

Powiedział też, że dialog między Instytutami Pamięci Narodowej Ukrainy w Polsce został ożywiony, a szefowie tych instytucji uzgodnili powołanie grup roboczych.

„Mam nadzieję, że spotkanie odbędzie się w najbliższej przyszłości, opcjonalnie - w formacie online. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest gotowe udzielić niezbędnej pomocy, ale nie będzie ingerować w pracę specjalistów, żeby zbytnio nie upolityczniać tematu historii” - powiedział Bodnar.

Przypomnijmy, w październiku ubiegłego roku na grobie żołnierzy UPA na górze „Monasterz” pod Przemyślem w Polsce została umieszczona nowa tablica pamiątkowa z innymi napisami, zamiast tablicy pamiątkowej, która została całkowicie zniszczona w styczniu 2020 roku. Na granitowej płycie wyryto teraz napis w języku polskim i ukraińskim: „Zbiorowa mogiła Ukraińców, którzy zginęli w walce z sowieckim NKWD w lasach monasterskich w nocy z 2-3 marca 1945 r.”

Na poprzedniej tablicy pamiątkowej widniał napis „Umarli za wolną Ukrainę” oraz ukazano imiona i nazwiska wszystkich 62 ofiar.

Strona ukraińska nalega, aby na nagrobku odtworzyć listę zmarłych.

Na górze „Monasterz” w pobliżu wsi Werchrata w województwie podkarpackim, niedaleko granicy z Ukrainą, znajduje się mogiła 62 żołnierzy UPA, dwa kamienne krzyże z lat czterdziestych XX wieku z wyrzeźbionym trójzębem oraz pomnik. Wandale rozbili tablicę pamiątkową na grobie w 2015 roku i całkowicie ją zniszczyli w styczniu tego roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-