Ponad ćwierć miliona Ukraińców posiada zezwolenie na pobyt w Polsce

Ponad ćwierć miliona Ukraińców posiada zezwolenie na pobyt w Polsce

zdjęcie
Ukrinform
Ponad 250 tysięcy obywateli Ukrainy posiada zaświadczenia na czasowy (do 3 lat) i stały (5-10 lat) pobyt w Polsce.

Około 80% z nich posiada karty czasowego pobytu - donosi Urząd do Spraw Cudzoziemców w Polsce (UDSC) - informuje Ukrinform.

Według UDSC większość Ukraińców przebywa w Polsce na podstawie wiz i ruchu bezwizowego. Jednak coraz więcej Ukraińców chce pozostać w Polsce na dłużej. W efekcie rośnie liczba podań składanych przez obywateli Ukrainy w celu uzyskania karty pobytu.

Najwięcej osób posiadających karty pobytu czasowego otrzymywało je za pracę (73%), około 12% - z powodów rodzinnych, a około 5% - ze względu na naukę w Polsce.

Większość Ukraińców posiadających karty pobytu w Polsce to osoby w wieku 18-40 lat - około 61%, w grupie powyżej 40 lat 27%, w grupie poniżej 18 lat - 12%.

Jak zauważono, Ukraińcy posiadający zezwolenie na pobyt w Polsce najczęściej mieszkają w województwie mazowieckim (centrum administracyjne Warszawa) - 52 tys., małopolskim (Kraków) - 31 tys., wielkopolskim (Poznań) - 29 tys.

Przypomnijmy, od początku 2015 r. liczba Ukraińców posiadających karty pobytu w Polsce wzrosła pięciokrotnie - z ok. 50 tys. do 250 tys. osób.

Według Głównego Urzędu Statystycznego na początku 2020 roku w Polsce przebywało ponad 1,3 mln obywateli Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-