W Kijowie uczczono pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni

W Kijowie uczczono pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni

zdjęcie
Ukrinform
W stolicy uhonorowano bohaterów Rewolucji Godności i pamięć o Bohaterach Niebiańskiej Sotni - donosi korespondent Ukrinform.

„Tysiące ludzi przybyło do Alei Bohaterów Niebiańskiej Sotni, aby złożyć kwiaty dla uczczenia pamięci zmarłych” - głosi oświadczenie.

Uczestnicy uroczystości upamiętniającej poległych bohaterów Rewolucji Godności z zapaloną świecą w rękach stanęli pod pomnikiem Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

„Promienie godności” zapłonęły także w centrum Kijowa.

Reflektory zalały niebo z miejsca w pobliżu miejsca masowych strzelanin 20 lutego 2014 roku.

Według organizatorów „Promienie godności” symbolizują dusze wznoszących się do nieba bohaterów, którzy zginęli podczas Rewolucji Godności.

Przypomnijmy, w szóstą rocznicę rozstrzelania niebiańskiej sotni prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w centrum Kijowa z rodzinami zabitych 20 lutego 2014 r. i zapewnił, że śledztwo w sprawie „spraw Majdanu” trwa, a winni zostaną ukarani. Dodał, że dla niego osobiście jest to jeden z priorytetów.

Dzień ten jest obchodzony 20 lutego, co zostało ustanowione dekretem Prezydenta 11 lutego 2015 roku. Rada Najwyższa 17 lutego 2021 r. uznała Rewolucję Godności za jeden z kluczowych momentów ukraińskiej państwowości i za propagator narodowej idei wolności .

To właśnie w tych dniach, w czasie Rewolucji Godności, konfrontacja narodu ukraińskiego z ówczesnym reżimem osiągnęła swój szczyt. 20 lutego 2014 roku zmarła większość działaczy Majdanu.

Smutną listę Niebiańskiej Sotni otworzyli 22 stycznia 2014 roku – Serhij Nikojan i Mychajło Żyzniewski, którzy zginęli od ran postrzałowych podczas starć na Majdanie. Również tego dnia w lesie pod Kijowem znaleziono ciało, ze śladami tortur, Jurija Werbickiego. Do 18 lutego 2014 r. zginęło już 9 osób. 18-20 lutego zginęło 78 osób, po 20 lutego - 20. Nazwiska wszystkich z nich znajdują się na pomniku poświęconemu Niebiańskiej Sotni.

105 bohaterów Niebiańskiej Sotni pośmiertnie odznaczono tytułem Bohatera Ukrainy, a trzech obcokrajowców - obywatela Białorusi - Mychajło Żyzniewskiego, Gruzji - Zuraba Hurtsiya i Dawida Kipiani, pośmiertnie odznaczono Orderem bohaterów Niebiańskiej Sotni.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-