Ukraińcy nie będą eksperymentować z rosyjską szczepionką – Zełenski

Ukraińcy nie będą eksperymentować z rosyjską szczepionką – Zełenski

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprzeczył możliwości szczepienia Ukraińców rosyjską szczepionką Sputnik V do czasu oficjalnego potwierdzenia jej skuteczności na poziomie światowym.

Jak donosi korespondent Ukrinform, głowa państwa stwierdził to podczas rozmowy z dziennikarzami w ramach Ogólnoukraińskiego Forum „Ukraina 30. Koronawirus: Wyzwania i Odpowiedzi”.

„Nie ma oficjalnych informacji o tym, że rosyjska szczepionka Sputnik V ma gwarantowane 90-91 proc. skuteczności, ani od WHO, ani od czołowych światowych ekspertów europejskich… Uważam, że obywatele Ukrainy to ludzie, a to na pewno, przepraszam za to porównanie, a nie króliki i nie mamy prawa na nich eksperymentować. Dlatego zgodziliśmy się tylko na szczepionki od czołowych producentów, które są zatwierdzone przez świat i dają na świeci bardzo poważny pozytyw wynik” - powiedział Zełenski .

W tym kontekście przypomniał, że w lutym Ukraina otrzyma pierwszą część szczepionek Pfizer w ramach programu COVAX, co potwierdziła również w swoim przemówieniu na forum przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Prezydent zaznaczył, że w związku z dużym popytem na szczepionki na świecie sytuacja jest dość napięta i zgodnie z jego prognozą w marcu taką pozostanie, ale spodziewane jest dalsze osłabienie.

„Moje podejście do tego jest takie - kupiliśmy tak wiele szczepionek, aby dać wszystkim Ukraińcom możliwość zaszczepienia się, a dalej zobaczymy, ponieważ socjologia mówi, że około 50 procent społeczeństwa nie wierzy w Covid-19” - powiedział Zełenski.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-