Ukraińcy nie będą eksperymentować z rosyjską szczepionką – Zełenski

Ukraińcy nie będą eksperymentować z rosyjską szczepionką – Zełenski

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprzeczył możliwości szczepienia Ukraińców rosyjską szczepionką Sputnik V do czasu oficjalnego potwierdzenia jej skuteczności na poziomie światowym.

Jak donosi korespondent Ukrinform, głowa państwa stwierdził to podczas rozmowy z dziennikarzami w ramach Ogólnoukraińskiego Forum „Ukraina 30. Koronawirus: Wyzwania i Odpowiedzi”.

„Nie ma oficjalnych informacji o tym, że rosyjska szczepionka Sputnik V ma gwarantowane 90-91 proc. skuteczności, ani od WHO, ani od czołowych światowych ekspertów europejskich… Uważam, że obywatele Ukrainy to ludzie, a to na pewno, przepraszam za to porównanie, a nie króliki i nie mamy prawa na nich eksperymentować. Dlatego zgodziliśmy się tylko na szczepionki od czołowych producentów, które są zatwierdzone przez świat i dają na świeci bardzo poważny pozytyw wynik” - powiedział Zełenski .

W tym kontekście przypomniał, że w lutym Ukraina otrzyma pierwszą część szczepionek Pfizer w ramach programu COVAX, co potwierdziła również w swoim przemówieniu na forum przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Prezydent zaznaczył, że w związku z dużym popytem na szczepionki na świecie sytuacja jest dość napięta i zgodnie z jego prognozą w marcu taką pozostanie, ale spodziewane jest dalsze osłabienie.

„Moje podejście do tego jest takie - kupiliśmy tak wiele szczepionek, aby dać wszystkim Ukraińcom możliwość zaszczepienia się, a dalej zobaczymy, ponieważ socjologia mówi, że około 50 procent społeczeństwa nie wierzy w Covid-19” - powiedział Zełenski.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-