Zełenski został nazwany przez Ukraińców Politykiem Roku

Zełenski został nazwany przez Ukraińców Politykiem Roku

Ukrinform
Politykiem tego Roku 14,5% Ukraińców uznało prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - powiedział Serhij Szapowałow, analityk z Fundacji „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa, przedstawiając wyniki ogólnopolskiego sondażu w Ukrinform.

„W tym roku Ukraińcy względną większością głosów (14,5%) wskazali urzędującego prezydenta jako polityka roku, co jest oczekiwane w zasadzie. Urzędujący prezydenci zawsze stają się politykami roku, są najczęściej słyszani, ich działania są najczęściej dyskutowane, zarówno pozytywne, jak i negatywne” - powiedział Szapowałow.

Drugie miejsce w tym rankingu zajął lider „Solidarności Europejskiej”, były prezydent Petro Poroszenko, uznawany za polityka roku przez 9%. Jednocześnie obaj politycy prowadzą popularny ranking „przegrany roku”.

Zdaniem respondentów wydarzeniem, które wpłynęło na życie zdecydowanej większości ludzi w 2020 roku, była epidemia koronawirusa.

I tak 43% Ukraińców nazwało epidemię „wydarzeniem roku” i zgodnie z oczekiwaniami absolutnie wszyscy ocenili ją jako zdarzenie negatywne. Niewątpliwie Ukraińcy nazwali wojnę w Donbasie negatywnym wydarzeniem roku. Dodatkowo wiosenna kwarantanna została przez 12% nazwana wydarzeniem roku, a zdarzenie to również zostało jednogłośnie ocenione jako negatywne.

Niemal jedynym pozytywnym wydarzeniem była budowa autostrad w ramach „Wielkiej Budowy” - tylko 5% ocenia budowę dróg negatywnie. Rok 2020 zostanie zapamiętany jako rok złych wydarzeń. Ogólnie tylko 16% respondentów pozytywnie oceniło wydarzenia, które uważają za główne wydarzenia roku. Dla porównania, w 2019 r. główne wydarzenie roku (wybory parlamentarne i prezydenckie) zostało ocenione pozytywnie przez 58%.

Zdaniem analityka, głównym wydarzeniem roku na świecie, większość Ukraińców (38%) również nazywa początek epidemii koronawirusa i jednogłośnie negatywnie ocenia to wydarzenie. Protesty obywatelskie na Białorusi uznane było wydarzeniem roku przez 16% Ukraińców, z czego 19% uważa to wydarzenie za pozytywne, a 71% za negatywne. Również Ukraińcy w większości oceniają wojnę między Armenią a Azerbejdżanem jako wydarzenie negatywne.

Jedynym pozytywnym wydarzeniem dla większości świata było pojawienie się szczepionki na koronawirusa.

Światowe wydarzenia roku 2020 w percepcji Ukraińców również pozostały w większości negatywne - tylko 17% obywateli określiło jako pozytywne wydarzenia, które uważają za wydarzenia roku.

Ogólnopolskie badanie opinii publicznej zostały przeprowadzone przez Fundację „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa wspólnie z Kijowskim Międzynarodowym Instytutem Socjologii (KMIS) w dniach od 5 do 13 grudnia 2020 r. Zastosowana była metoda wywiadów osobistych na 2004 respondentach, którzy mieszkają w 131 miejscowościach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i Donbasu). Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji Ukrainy (18 lat i więcej) w oparciu o cechy takie jak płeć, wiek i rodzaj miejsca zamieszkania (miasto / wieś). Błąd statystyczny próby (z prawdopodobieństwem 0,95 i efektem projektowym 1,5) nie przekracza 3,3%.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-