W Winnicy otwarto wystawę o sojuszu polsko-ukraińskim podczas rewolucji ukraińskiej

W Winnicy otwarto wystawę o sojuszu polsko-ukraińskim podczas rewolucji ukraińskiej

zdjęcie
Ukrinform
W Winnicy otwarto wystawę z okazji Święta Niepodległości Polski „Za naszą i waszą wolność. Sojusz polsko-ukraiński 1920 r. Braterstwo broni w obliczu agresji bolszewickiej".

W otwarciu wystawy wziął udział Damian Ciarciński - Konsul Generalny RP w Winnicy - informuje korespondent Ukrinform.

„Ta historia ma sto lat, co się tu akcentuje. W Polsce również podkreślamy te momenty. Wystawa ta, prezentowana we współpracy z Centrum Historii Winnicy, ukazuje pewien proces - od początku współpracy aż do momentu, kiedy się ona zakończyła – umowami ryskimi, które niestety nie były korzystne dla Ukrainy. Mam nadzieję, że ta historia zainteresuje naszych przyjaciół z Winnicy”- powiedział Ciarciński.

Jak powiedział ta wystawa jest jednym z elementów obchodów święta niepodległości Polski. Jest poświęcona stuleciu rocznicy Bitwy Warszawskiej i wspólnej walce Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej i Wojska Polskiego przeciwko agresji bolszewickiej. Przedstawia losy współpracy polityczno-wojskowej Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury.

Wystawa została stworzona przez Fundację Wolność i Demokracja. Ukraińską wersję wystawy przygotował Konsulat Generalny RP w Winnicy we współpracy z Winnickim Centrum Historycznym. W sierpniu 2020 wystawa była prezentowana w Warszawie.

Ekspozycja składa się z dziewięciu tablic ekspozycyjnych, które opowiadają o różnych etapach współpracy wojsk ukraińskich i polskich w walce z bolszewikami. Można je zobaczyć przez dwa tygodnie na Placu Europejskim.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-