
W Polsce odsłonięto pomnik Symona Petlury
Przedstawiono na nim 4 postacie: naczelnego atamana wojsk ukraińskich i prezydenta Ukrainy w latach 1919-1921 Symona Petlury, Józefa Piłsudskiego, premiera Węgier Pála Telekiego, oraz Charles’a de Gaulle’a,
„Pomnik, który tutaj odsłaniamy w 100-lecie Bitwy Warszawskiej jest pomnikiem solidarności międzyludzkiej, międzynarodowej. To wtedy razem Polacy z Węgrami, Ukraińcami, Francuzami, ale także z Białorusinami, Amerykanami i Rumunami, którzy też dostarczali materiały wojskowe do broniących Warszawy, Polski, Europy” - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu RP Piotr Gliński i przypomniał także, że 12 sierpnia 1920 r. na stację kolejową w Skierniewicach przyjechał pierwszy pociąg z Węgier z amunicją i bronią.
„Byli z nami przedstawiciele Ukraińskiej Republiki Ludowej. Wtedy razem walczyliśmy o niepodległość, a liderem był Symon Petlura” - podkreślił Gliński.
Wicepremier zaznaczył również, że Francuzi wyposażyli i wyszkolili wojsko polskie w 1920 roku, a jednym z oficerów szkolących polskich żołnierzy był Charles de Gaulle.
Przypomnijmy, w sierpniu 1920 r. Wojska polskie przy wsparciu wojsk URL pokonały pod Warszawą wojska bolszewickie Michaiła Tuchaczewskiego.
av