Jak Ukraińcy odpowiedzieli na „5 pytań Zełenskiego” - „Rating”

Jak Ukraińcy odpowiedzieli na „5 pytań Zełenskiego” - „Rating”

zdjęcie
Ukrinform
Jak wynika z danych exit poll, przeprowadzonego przez grupę socjologiczną „Rating”, prawo Ukrainy do skorzystania z gwarancji bezpieczeństwa określonych w memorandum budapeszteńskim popiera 78% uczestników wyborów samorządowych oraz sondażu zainicjowanego przez prezydenta.

Poinformował o tym dyrektor grupy socjologicznej „Rating” Ołeksij Antypowycz, prezentując wyniki sondażu exit poll na konferencji prasowej - informuje korespondent Ukrinformu.

„Prawo Ukrainy do korzystania z gwarancji bezpieczeństwa określonych w memorandum budapesztańskim popiera 78% osób, wśród tych, którzy wzięli udział w wyborach i sondażu, 10% - nie popiera, 12% - nie potrafiło odpowiedzieć. Jednocześnie wśród tych, którzy wzięli udział w wyborach, ale nie wzięli udziału w sondażu Prezydenta - 56% je popiera, 13% - nie popiera, 31% - nie potrafiło odpowiedzieć”- powiedział.

Legalizację marihuany w celach leczniczych dla uśmierzenia bólu osób ciężko chorych popiera 70% osób, wśród tych, którzy wzięli udział w wyborach i sondażu, 24% - nie popiera. Wśród tych, którzy wzięli udział w wyborach, ale nie wzięli udziału w sondażu Prezydenta - 52% je popiera, 28% - nie popiera, a 20% - nie potrafiło odpowiedzieć.

Według danych „Ratingu” ideę dożywotniego pozbawienia wolności za korupcję na szczególnie dużą skalę popiera 81% biorących udział w wyborach i sondażu, a 16% - nie popiera. Wśród tych, którzy brali udział tylko w wyborach, popiera je 63%, nie popiera 21%, niezdecydowanych było 16%.

Jednocześnie pomysł utworzenia wolnej strefy ekonomicznej w obwodach donieckim i ługańskim popiera 45% biorących udział w wyborach i sondażu, 43% - nie popiera, a 12% - jest niezdecydowanych. Wśród tych, którzy wzięli udział tylko w wyborach - popiera je 33%, 39% - nie popiera, a 28% - było niezdecydowanych - twierdzą socjologowie.

Redukcję liczby deputowanych do 300 popiera 95% biorących udział w wyborach i sondażu, a nie popiera tego 4%. Wśród osób, które wzięły udział tylko w wyborach - popiera je 81%, 7% - nie popiera, 13% - było niezdecydowanych - stwierdzili naukowcy.

Wśród lokali wyborczych, objętych badaniem grupy socjologicznej „Rating” - 69% lokali przeprowadziło badanie zainicjowane przez Prezydenta. W lokalach wyborczych, w których ankieta nie była przeprowadzana, większość (67%) odpowiedziała, że wzięłaby w niej udział, gdyby była przeprowadzona.

Ogółem, według grupy socjologicznej „Rating”, w ankiecie „5 pytań od Prezydenta” najaktywniej brali udział wyborcy partii „Sługa Narodu” (63% - wzięli, 37% - nie), a najsłabiej - wyborcy partii „Solidarność europejska” (27% - wzięło udział, 73% - nie).

Przypomnijmy, sondaż zainicjowany przez prezydenta Zełenskiego odbył się w tym samym czasie, co wybory. 13 października opublikował on apel wideo wzywający Ukraińców do przyjścia do urn 25 października i udzielenia odpowiedzi na pięć pytań:

- Czy konieczne jest wprowadzenie dożywotniego więzienia za korupcję na szczególnie dużą skalę?

- Czy popierasz utworzenie wolnej strefy ekonomicznej w Donbasie?

- Czy konieczne jest zmniejszenie liczby posłów w Radzie Najwyższej do 300?

- Czy popierasz legalizację medycznej marihuany na Ukrainie w celu zmniejszenia bólu u krytycznie chorych pacjentów?

- Czy Ukraina powinna wynosić kwestię gwarancji bezpieczeństwa określonych w Memorandum Budapesztańskim na forum międzynarodowym?

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-