Prawie połowa Ukraińców nie popiera wprowadzenia „wolnej strefy ekonomicznej” w Donbasie

Prawie połowa Ukraińców nie popiera wprowadzenia „wolnej strefy ekonomicznej” w Donbasie

Ukrinform
Nadania statusu „wolnej strefy ekonomicznej” obwodom donieckiemu i ługańskiemu nie popiera 45% Ukraińców, a 33,5% popiera taką inicjatywę.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).

„45% wszystkich respondentów nie popiera utworzenia „wolnej strefy ekonomicznej” w obwodach donieckim i ługańskim. 33,5% popiera ten pomysł”- czytamy w oświadczeniu.

20,5% respondentów odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Jednocześnie poziom poparcia dla tej inicjatywy rośnie z zachodu na wschód z 27% do 46%.

I tak na zachodzie Ukrainy idee popiera 27,1% obywateli, 53,1% jej nie popiera, w Centrum 28,1% popiera, 50,1% nie popiera, na południu 37,1% nie popiera - 32,7%, na Wschodzie (w tym Donbas) popiera 45,8%, nie popiera - 35,5%.

Ponadto respondentom zadano pytanie „Co dokładnie według Pana oznacza „wolna strefa ekonomiczna” - w formie otwartej, tj. respondenci „własnymi słowami” tłumaczyli.

„W sumie 32% respondentów stwierdziło, że nie potrafi odpowiedzieć na pytania. Pozostałe 68% udzieliło odpowiedzi, które z jednej strony świadczą o różnorodności rozumienia pojęcia „wolnej strefy ekonomicznej”. Z drugiej strony, odpowiedzi wielu respondentów częściej wskazują na brak odpowiedniego, świadomego zrozumienia tego, o co chodzi” - mówią socjologowie.

Respondenci byli również podzieleni co do tego, czy ogólnopolska ankieta zainicjowana w dniu wyborów przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego była szczerym zamiarem wysłuchania opinii większości, czy też polityczną technologią dla osiągnięcia własnych celów. W szczególności 44% uważa, że jest to szczery zamiar, 44% uważa to za technologię polityczną.

Jednocześnie większość respondentów zamierza wziąć udział w takim „sondażu” w dniu wyborów - 54,6%, nie weźmie udziału - 35,8%.

Badanie zostało przeprowadzone od 17 do 19 października 2020 r. metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na podstawie losowego próbkowania numerów telefonów komórkowych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. Próba nie obejmuje terytoriów tymczasowo niekontrolowanych przez władze Ukrainy - Autonomicznej Republiki Krymu, niektórych części obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego. W trakcie badania przeprowadzono 505 wywiadów. Błąd statystyczny badania (z prawdopodobieństwem 0,95 i bez uwzględnienia efektu projektowego) nie przekracza: 4,5% dla wskaźników bliskich 50%, 3,9% - dla wskaźników bliskich 25%, 2,7% - dla wskaźników zbliżonych do do 10%.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-