Dyrektor generalny Ukrinform - Kryzys koronawirusowy wielokrotnie zwiększył odpowiedzialność mediów

Dyrektor generalny Ukrinform - Kryzys koronawirusowy wielokrotnie zwiększył odpowiedzialność mediów

Ukrinform
Pandemia koronawirusa nie była największym wyzwaniem dla mediów, ale zwiększyła ich odpowiedzialność za rzetelność informacji i przestrzeganie dziennikarskich standardów - powiedział dyrektor generalny Ukrinform Ołeksandr Charczenko, podczas wystąpienia na otwarciu konferencji Europejskiego Sojuszu Agencji Informacyjnych (The European Alliance of News Agencies (EANA)), która miała się odbyć w Kijowie, ale w związku z pandemią po raz pierwszy od 64 lat istnienia organizacji odbyła się w reżimie online.

„Koronawirus jak delikatny impuls nakłada na każdą agencję informacyjnych odpowiedzialność za wiarygodność informacji w najszerszym tego słowa znaczeniu. I tutaj ująłbym to w ten sposób: nasze agencje powinny stać się czerwonym światłem dla szerzenia się paniki i fejków oraz długim zielonym światłem - aby zawsze i w każdych okolicznościach dostarczać jak najbardziej kompletnych i wiarygodnych informacji o wszystkim, co niepokoi społeczeństwo” - podkreślił Charczenko.

Według niego, teraz odpowiedzialność za każdą informację, komentarz, wypowiedź dziennikarską na temat koronawirusa wzrosła wielokrotnie: „W niektórych przypadkach zarówno zdrowie, jak i życie ludzkie może zależeć od przestrzegania zasad dziennikarskich. Musimy być bardzo wrażliwi i skrupulatni na każde słowo, kadr i zdjęcie związane z tym tematem”- powiedział prezes Ukrinform.

Przypomniał, że rok temu za najbardziej bolesne zagrożenie dla mediów uznano szybki rozwój portali społecznościowych. „COVID-19 nie jest najgorszym testem dla sfery medialnej ostatnich 10-15 lat. Ogromna restrukturyzacja naszego warsztatu zawodowego rozpoczęła się po kryzysie 2008 roku oraz w związku z rozwojem portali społecznościowych. To nie COVID-19 doprowadził do zamknięcia wielu publikacji i zaprzestania wydawania papierowych mediów. Jednocześnie sama pandemia, paradoksalnie, nie zadała mediom zauważalnego ciosu, a wręcz przeciwnie. Jak wiecie, wszelkiego rodzaju kataklizmy, konflikty, wojny tylko zwiększają zainteresowanie informacjami”- powiedział Charczenko.

Zdaniem prezesa Ukrinform koronawirus powinien nauczyć wszystkich, w tym agencje informacyjne, umiejętności przygotowania się na nowe kryzysy, dziś zupełnie nam nieznane.

Europejski Sojusz Agencji Informacyjnych obejmuje ponad 30 czołowych agencji informacyjnych z krajów europejskich. Ukrainę w Sojuszu reprezentuje Ukrinform.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-