W pierwszej połowie roku Polska wydała Ukraińcom ponad 270 000 wiz

W pierwszej połowie roku Polska wydała Ukraińcom ponad 270 000 wiz

Ukrinform
W pierwszej połowie tego roku polskie konsulaty wydały obywatelom Ukrainy 270.360 wiz, czyli o 44,2% mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku (484377) - poinformowało polskie MSZ w odpowiedzi na zapytanie Ukrinformu.

Jak zauważono, Polska wydała obywatelom Ukrainy 269875 wiz krajowych (typu D), o 44% mniej niż w pierwszej połowie 2019 roku. Dodatkowo Ukraińcy otrzymali 485 wiz Schengen (typu C), o 77% mniej niż rok wcześniej (2112).

Gwałtowny spadek liczby wydawanych wiz odnotowano w drugim kwartale, kiedy w związku z kwarantanna związaną z pandemią COVID-19 od 16 marca do 4 maja polskie konsulaty i centra wizowe na Ukrainie zostały zamknięte. Na początku maja zaczęto częściowo przyjmować wnioski o wizy pracownicze dla osób przyjeżdżających do Polski do pracy w rolnictwie i ogrodnictwie.

Generalnie większość Ukraińców, którzy obecnie przekraczają granicę na podstawie wizy pracowniczej lub karty pobytu, musi przejść 14-dniową kwarantannę w Polsce. Mniej rygorystycznie jest w rolnictwie i ogrodnictwie, gdzie praca jest dozwolona od pierwszego dnia po przyjeździe do Polski, ale z ograniczeniami dotyczącymi poruszania się poza miejscem pracy i zamieszkania.

Ukraińcy mają również możliwość wykonania testu na koronawirusa w ciągu 10. dniu kwarantanny i uzyskania wyniku następnego dnia. Osoby z wynikiem negatywnym są zwolnione z dalszej kwarantanny.

Według stanu na koniec 2019 roku w Polsce przebywało ponad 1,3 mln obywateli Ukrainy.

Według Departamentu Cudzoziemców RP na koniec I półrocza 2020 r. dokumenty na pobyt czasowy lub stały posiadało 237 tys. obywateli Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-