Dzisiaj jest szósta rocznica rozpoczęcia walk o lotnisko w Doniecku

Dzisiaj jest szósta rocznica rozpoczęcia walk o lotnisko w Doniecku

Ukrinform
We wtorek, 26 maja, przypada szósta rocznica rozpoczęcia walk między ukraińskimi wojskami i rosyjskimi grupami terrorystycznymi na międzynarodowym lotnisku w Doniecku, ważnym obiekcie strategicznym i centrum komunikacyjnym we wschodniej Ukrainie.

W nocy z 26 maja 2014 r. bojownicy próbowali przejąć lotnisko, które nie przyjmowało ani nie wysłało samolotów od 6 maja. Podczas drugiej próby bojownicy zajęli część pomieszczeń, ostatecznie domagając się, aby ukraińskie siły bezpieczeństwa, które były w starym terminalu lotniska, złożyły broń i poddały się. Z kolei rząd ukraiński wydał ultimatum dla separatystów, aby opuścili zajęte budynki. Żadna ze stron nie chciała ustąpić - bitwa się rozpoczęła.

Centrum medialne Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony podało, że jednostki sił specjalnych armii przy wsparciu samolotów bojowych uderzyły w terrorystów, którzy próbowali przejąć kontrolę nad międzynarodowym lotniskiem w Doniecku. Zaangażowano samoloty szturmowe i wojskowe, przeprowadzono lądowanie. Trzecia część separatystycznego batalionu Wostok została zniszczona przez siły operacji antyterrorystycznej w wyniku skutecznej operacji specjalnej. Wśród bojowników wybuchła panika, a ukraińskie jednostki wojskowe były na stabilnych pozycjach na terenie lotniska.

Przez długi czas sytuacja wokół lotniska pozostawała dość spokojna. Poważne ataki rozpoczęły się po podpisaniu Porozumień z Mińska we wrześniu 2014 r.

Walki na początku 2015 r. Były wyjątkowo zacięte. 13 stycznia, po kilku miesiącach ostrzału, zniszczono wieżę, gdzie wisiała ukraińska flaga. 21 stycznia 2015 r. Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy wycofali się z terytorium terminali, ponieważ ich pozycje zostały zniszczone i ostrzeliwane bezpośrednio.

Bitwy o lotnisko w Doniecku trwały 242 dni.

W różnym okresie walczyli na lotnisku i w pobliskich Piskach żołnierze 95. i 79. Brygady Aeromobilnej, żołnierze 3. Samodzielnego Pułku Specjalnego Przeznaczenia z Kirowogradu i Batalionu „Dnipro-1”, artylerzystów i czołgistów 93. Brygady Zmechanizowanej, a także ochotnicy z „Prawego Sektora” i batalion OUN oraz wojskowi z innych jednostek.

Lotnisko w Doniecku stało się swoistym symbolem niesubordynacji, wzorem najwyższego heroizmu ukraińskiego wojska. Lotnisko nazywało się „ukraińskimi Termopilami”, a wróg nazywał odważnych obrońców lotniska „cyborgami”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-