Jak Ukraińcy ocenili pierwszy rok prezydentury Zełenskiego - sondaż „Rating”

Jak Ukraińcy ocenili pierwszy rok prezydentury Zełenskiego - sondaż „Rating”

Ukrinform
Jedna trzecia Ukraińców ocenia pierwszy rok rządów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jako doskonały lub dobry, a prawie 40% jako zadowalający, a około jedna trzecia jako niezadowalający lub okropny.

Świadczą o tym wyniki sondażu „Rok prezydenta Zełenskiego: oceny obywateli” przeprowadzonego przez grupę socjologiczną „Rating”.

Jak zaznaczono, prezydent Zełenski uzyskał stosunkowo gorsze oceny od respondentów ze wschodnich rejonów, mieszkańców miast, starszych respondentów, wyborców byłego prezydenta Petra Poroszenki i współprzewodniczącego partii „Platforma Opozycyjna – Za życie” Jurija Bojko. Jednocześnie młodzi ludzie, mieszkańcy południa, centrum i zachodu dali relatywnie lepsze oceny.

Jednocześnie zwolnienie więźniów i zakładników, a także walka z koronawirusem - to obszary, w których respondenci ocenili najlepiej pierwszy rok prezydentury Zełenskiego.

Względnie średnie oceny pojawiły się w takich obszarach, jak zjednoczenie kraju, polityka międzynarodowa, wzmocnienie zdolności obronnych, ochrona socjalna ludności, odnowienie kadry rządzącej i reforma edukacji.

Jednocześnie najgorzej respondenci ocenili zmniejszenie wpływu oligarchów na politykę, reformę rolną i reformę medyczną, walkę z korupcją, rozwój gospodarczy i zawieszenie broni w Donbasie.

Sympatycy Bojko i Poroszenko często dawali złe oceny w różnych obszarach. Najbardziej jednak w takich, jak walka z korupcją, reforma medyczna i reforma rolna oraz ograniczenie wpływu oligarchów na politykę. Co najmniej jedna trzecia zwolenników obecnego prezydenta również dała negatywne oceny w tych obszarach.

Badanie zostało przeprowadzone od 12 do 13 maja 2020 r. metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na podstawie losowego próbkowania numerów telefonów komórkowych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. Próba nie obejmuje terytoriów tymczasowo niekontrolowanych przez władze Ukrainy - Autonomicznej Republiki Krymu, niektórych części obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego. W trakcie badania przeprowadzono 3000 wywiadów. Błąd statystyczny badania nie przekracza 1,8 %.

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-