W polskim Sejmie otwarta została wystawa rysunków Suszczenko

W polskim Sejmie otwarta została wystawa rysunków Suszczenko

zdjęcie, wideo
Ukrinform
W Sejmie RP otwarto wystawę rysunków korespondenta Ukrinformu, byłego więźnia Kremla Romana Suszczenko.

Ekspozycja składa się z reprodukcji rysunków wykonanych przez ukraińskiego dziennikarza w latach 2016-2018 podczas jego pobytu w areszcie w Lefortowie i kolonii nr 11 w Utrobino, donosi korespondent Ukrinform.

„Zatrzymanie dziennikarza w 2016 r. i jego bezprawne przetrzymywanie przez ponad 970 dni można uznać nie tylko za osobisty atak, ale także za zamach na jedną z podstawowych wolności obywatelskich - wolność słowa. Dlatego bardzo się cieszymy, że po wielu trudnych chwilach Roman Suszczenko jest wśród nas w ogóle. Jego powrót z więzienia jest wyraźnym sukcesem społeczności międzynarodowej, która zdecydowanie żądała uwolnienia Romana i wszystkich, którzy pozostają w rosyjskich więzieniach - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która zainicjowała tę wystawę w polskim parlamencie.

Otwarcie wystawy Suszczenko w Sejmie RP / Zdjęcie: Jurij Banachewycz

Zauważyła, że ​​Polska aktywnie wspierała i wspiera wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych z rosyjskich więzień.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podziękował polskim politykom za poruszenie kwestii ukraińskich więźniów politycznych na spotkaniach międzynarodowych i forach różnych organizacji.

„Bardzo dziękuję za pomoc w uwolnieniu naszych więźniów politycznych i za wsparcie Ukrainy w tych trudnych czasach walki z rosyjską agresją” - podkreślił dyplomata.

Dodał, że każdy głos polskiego społeczeństwa jest bardzo ważny dla Ukrainy.

Deszczyca przypomniał, że według ostatnich sondaży ponad 60% Ukraińców uważa Polaków za najbardziej przyjaznych Ukrainie.

Z kolei Suszczenko podziękował za zorganizowanie wystawy w Sejmie i „silny polski sygnał” i za wsparcie narodu ukraińskiego, który nie pozostał sam na sam z rosyjskim agresorem.

„Dziękuję również za ludzki wymiar. Jest to sygnał dla dzisiejszych więźniów, że nie zostali pozostawieni sami dla swoich rodzin - powiedział dziennikarz.

W otwarciu wzięli udział członkowie polskiego parlamentu, dyplomaci ukraińscy i zagraniczni, przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Polsce, przedstawiciele mediów polskich i zagranicznych.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-