Jak Ukraina obchodziła Dzień Jedności

Jak Ukraina obchodziła Dzień Jedności

zdjęcie, wideo
Ukrinform
22 stycznia, w dniu ogłoszenia w 1919 r. Aktu o połączeniu Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, obchodzony jest Dzień Jedności Ukrainy.

Uroczystości odbywały się w wielu miastach Ukrainy.

W gimnazjum w Czerniowcach na Dzień Zjednoczenia ponad 700 uczniów rozłożyło 25-metrową ukraińską flagę / Zdjęcie: W. Olijnyk. Ukrinform

Dzień Jedności na moście Patona / Zdjęcie: Jewhen Kotenko, Ukrinform

Flaga państwowa została uroczyście podniesiona przed Radą / Zdjęcie: W. Tarasow, Ukrinform

Flaga z odciskami dłoni / Zdjęcie: Antonina Mnich, Ukrinform

W Zaporożu z okazji Dnia Jedności zorganizowano flashmob na łyżwach / Zdjęcie: Olha Zwonarewa, Ukrinform

Flashmob „Ukraina jest jedynym państwem” w Dnieprze / Fot .: Mykoła Miaszkow, Ukrinform

Akcja „Zbrucz - rzeka jedności” odbyła się na granicy obwodów tarnopolskiego i chmielnickiego / Zdjęcie: Regionalna Administracja Państwowa Tarnopola

Bohaterowie różnych pokoleń uhonorowani we Lwowie w Dniu Jedności / Zdjęcie: gov.ua

Policja w Czernihowie ustanowiła rekord podczas patriotycznego flashmobu / Zdjęcie: gov.ua

Obchody Dnia Jedności w Charkowie / Zdjęcie: Wiaczesław Madijewski, Ukrinform

Święto to oficjalnie ustanowiono w 1999 roku, mając na uwadze wielkie polityczne i historyczne znaczenie zjednoczenia UPR i ZURL dla utworzenia jednego (jednolitego) państwa ukraińskiego. W 2011 roku Dzień Jedności połączono z Dniem Wolności, obchodzonym 22 listopada i istniało jako "Dzień jedności i wolności Ukrainy". Jednak w 2014 roku, na mocy dekretu prezydenta Petro Poroszenko, przywrócono nazwę - „Dzień Jedności Ukrainy”.

Jaskrawym wyrazem jedności, woli narodu ukraińskiego do wolności, był "żywy łańcuch" zainicjowany przez siły patriotyczne 21 stycznia 1990 roku, z okazji 71. rocznicy ogłoszenia Aktu. Miliony, wtedy jeszcze sowieckich Ukraińców wzięły się za ręce z Kijowa do Lwowa, świętując Dzień Jedności.

Od tego czasu na Ukrainie "żywe łańcuchy" powstawały wielokrotnie, symbolizując jedność narodu ukraińskiego, a Dzień Jedności Ukrainy obchodzony jest obecnie corocznie na szczeblu państwowym.

Dzień Jedności Ukrainy w Berlinie / Zdjęcie: Olha Tanasijczuk. Ukrinform

Warszawa obchodzi Dzień Jedności Ukrainy / Zdjęcie: Jurij Banachewycz, Ukrinform

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-