Kremlowskie media świętowały Halloween reanimacją mitów propagandowych - EUvsDisinfo

Kremlowskie media świętowały Halloween reanimacją mitów propagandowych - EUvsDisinfo

publikacja
Ukrinform
Telewizja rosyjska zalewała widownię „niekończącymi się dezinformacjami” na temat Ukrainy

Kremlowscy dezinformatorzy ogłosili Halloween, który obchodzono w Europie w zeszłym tygodniu, jako kolejny atak „agresywnej” kultury zachodniej, i porównali to wydarzenie z reanimacją przestarzałych mitów propagandowych.

Zostało to napisane w kolejnym cotygodniowym przeglądzie europejskiej publikacji EUvsDisinfo, która została opublikowana pod auspicjami Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i specjalizuje się w ujawnianiu prób rozpowszechniania dezinformacji wśród europejskich odbiorców.

„Około 2000 lat temu Celtowie wierzyli, że w noc Halloween duchy zmarłych powracają na ziemię. Prawdopodobnie w tym samym duchu kremlowskie media wskrzesiły całą serię dezinformujących narracji, które pojawiły się kilka lat temu i były wielokrotnie wyjaśniane. Dotyczy to na przykład oskarżeń przeciwko Pentagonowi o prowadzenie eksperymentów biologicznych w Gruzji, rozpowszechnianie informacji dotyczących „gruzińskich snajperów” na ukraińskim Majdanie w 2014 roku, a także nieaktualnych prognoz, że Ukraina zacznie się rozpadać”, zauważa wydanie

Według autorów, kremlowscy propagandziści nadal zwracali szczególną uwagę na Ukrainę w ciągu ostatniego tygodnia.

„W tym tygodniu kremlowskie media desperacko szukają powodów, by uznać za nielegalną aneksję Krymu. W szczególności wiadomości zostały opublikowane w sieciach społecznościowych tweetów ambasady rosyjskiej w Kanadzie, które natychmiast obejmowały wszystkie taktyki dezinformacji - przypominające kolonialną przeszłość Europy, rozpowszechniające „dezinformację” dotyczącą nielegalnej aneksji Krymu i oskarżające Zachód o podwójne standardy. Prawdopodobnie „przypadkiem” rosyjski „Sputnik” rozesłał te same wiadomości o „demokratycznym referendum” na Krymie - w języku angielskim, arabskim i serbskim. O „referendum”, które nie zostało uznane ani przez Unię Europejską ani ONZ ”, czytamy w publikacji.

Jednocześnie rosyjska telewizja, która jest pod pełną kontrolą władz, nadal pompuje rosyjską publiczność „niekończącymi się dezinformacjami” na temat Ukrainy - mówią, że Zachód „odwrócił się” od Ukrainy, Ukraiński Kościół Autokefaliczny jest „projektem amerykańskim”, a sama Ukraina chce się przedstawić jako „Projekt antyrosyjski”.

Rosyjscy propagandziści również nie zignorowali Buzzfeeda i Bellingcata, którzy przeprowadzili niezależne dziennikarskie dochodzenie w sprawie okoliczności zestrzelenia samolotu MH17 i „sprawy Skripalów” w Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego, że rosyjscy dezinformatorzy oskarżyli dziennikarzy śledczych o ... „rozpowszechnianie antyrosyjskich dezinformacji”.

„Takie „nieśmiertelne” przesłania pokazują, że dezinformacja Kremla opiera się w dużej mierze na ciągłym powtarzaniu tej samej dezinformacji i jej rozpowszechnianiu w różnych zasobach, co powinno stworzyć iluzję źródła dezinformacji „z niezależnych źródeł”. Ta dezinformacja, jak zombie, może wyjadać mózg”, ostrzega EUvsDisinfo.

Dmytro Szkurko


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-