Kremlowskie media świętowały Halloween reanimacją mitów propagandowych - EUvsDisinfo

Kremlowskie media świętowały Halloween reanimacją mitów propagandowych - EUvsDisinfo

publikacja
Ukrinform
Telewizja rosyjska zalewała widownię „niekończącymi się dezinformacjami” na temat Ukrainy

Kremlowscy dezinformatorzy ogłosili Halloween, który obchodzono w Europie w zeszłym tygodniu, jako kolejny atak „agresywnej” kultury zachodniej, i porównali to wydarzenie z reanimacją przestarzałych mitów propagandowych.

Zostało to napisane w kolejnym cotygodniowym przeglądzie europejskiej publikacji EUvsDisinfo, która została opublikowana pod auspicjami Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i specjalizuje się w ujawnianiu prób rozpowszechniania dezinformacji wśród europejskich odbiorców.

„Około 2000 lat temu Celtowie wierzyli, że w noc Halloween duchy zmarłych powracają na ziemię. Prawdopodobnie w tym samym duchu kremlowskie media wskrzesiły całą serię dezinformujących narracji, które pojawiły się kilka lat temu i były wielokrotnie wyjaśniane. Dotyczy to na przykład oskarżeń przeciwko Pentagonowi o prowadzenie eksperymentów biologicznych w Gruzji, rozpowszechnianie informacji dotyczących „gruzińskich snajperów” na ukraińskim Majdanie w 2014 roku, a także nieaktualnych prognoz, że Ukraina zacznie się rozpadać”, zauważa wydanie

Według autorów, kremlowscy propagandziści nadal zwracali szczególną uwagę na Ukrainę w ciągu ostatniego tygodnia.

„W tym tygodniu kremlowskie media desperacko szukają powodów, by uznać za nielegalną aneksję Krymu. W szczególności wiadomości zostały opublikowane w sieciach społecznościowych tweetów ambasady rosyjskiej w Kanadzie, które natychmiast obejmowały wszystkie taktyki dezinformacji - przypominające kolonialną przeszłość Europy, rozpowszechniające „dezinformację” dotyczącą nielegalnej aneksji Krymu i oskarżające Zachód o podwójne standardy. Prawdopodobnie „przypadkiem” rosyjski „Sputnik” rozesłał te same wiadomości o „demokratycznym referendum” na Krymie - w języku angielskim, arabskim i serbskim. O „referendum”, które nie zostało uznane ani przez Unię Europejską ani ONZ ”, czytamy w publikacji.

Jednocześnie rosyjska telewizja, która jest pod pełną kontrolą władz, nadal pompuje rosyjską publiczność „niekończącymi się dezinformacjami” na temat Ukrainy - mówią, że Zachód „odwrócił się” od Ukrainy, Ukraiński Kościół Autokefaliczny jest „projektem amerykańskim”, a sama Ukraina chce się przedstawić jako „Projekt antyrosyjski”.

Rosyjscy propagandziści również nie zignorowali Buzzfeeda i Bellingcata, którzy przeprowadzili niezależne dziennikarskie dochodzenie w sprawie okoliczności zestrzelenia samolotu MH17 i „sprawy Skripalów” w Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego, że rosyjscy dezinformatorzy oskarżyli dziennikarzy śledczych o ... „rozpowszechnianie antyrosyjskich dezinformacji”.

„Takie „nieśmiertelne” przesłania pokazują, że dezinformacja Kremla opiera się w dużej mierze na ciągłym powtarzaniu tej samej dezinformacji i jej rozpowszechnianiu w różnych zasobach, co powinno stworzyć iluzję źródła dezinformacji „z niezależnych źródeł”. Ta dezinformacja, jak zombie, może wyjadać mózg”, ostrzega EUvsDisinfo.

Dmytro Szkurko

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-