Kapitan Hrycenko: Gdybyśmy strzelali, już by nas nie było WIDEO

Kapitan Hrycenko: Gdybyśmy strzelali, już by nas nie było WIDEO

Ukrinform
Dowódca pierwszej dywizji straży przybrzeżnej dowództwa morskiego, kapitan drugiej rangi Denis Hrycenko uważa, że ​​podjął właściwą decyzję - nie strzelać do Rosjan podczas ataku na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej.

Stwierdził to na konferencji prasowej w Ukrinformie.

„Czas minął, sam przeanalizowałem dla siebie tę sytuację. Bóg mnie poprowadził, zrobiliśmy to, co trzeba było zrobić. Gdyby było inaczej, nie byłoby nas tutaj”, powiedział.

Zauważył, że bardzo ciężko psychicznie doświadczył tej sytuacji. „Był taki moment w Lefortowo, kiedy doszedłem do szoku psychologicznego… jedno oko miało drgawki, drugie straciło wzrok o 80 procent”, powiedział.

Dowódca Denis Hrycenko, który został uwolniony wraz z innymi marynarzami z rosyjskiej niewoli, powiedział, że samodzielnie podjął decyzję nie strzelać podczas konfliktu z rosyjskimi okrętami w Cieśninie Kerczeńskiej w 2018 roku.

Przypomnijmy, 25 listopada 2018 r. Rosja w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej dokonała agresji wojskowej przeciwko okrętom Sił Zbrojnych Ukrainy i przejęła trzy okręty Sił Morskich Ukrainy - statki „Berdiansk” i „Nikopol” i holownik „Jany Kapu”, które płynęły z Odessy do Mariupola w wyniku czego aresztowano 24 ukraińskich marynarzy. 24 Ukraińców aresztowano, trzech zostało rannych.

Kontrolowane przez Rosję "sądy" na okupowanym Krymie aresztowały na dwa miesiące wszystkich zatrzymanych ukraińskich marynarzy pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy (cz. 3 art. 322 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej).

24 stycznia 2019 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję formalnie zobowiązującą Rosję do traktowania aresztowanych w Cieśninie Kerczeńskiej ukraińskich marynarzy zgodnie z Konwencją genewską o jeńcach wojennych.

25 maja 2019 r. Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza orzekł, że Rosja powinna natychmiast zwolnić zatrzymanych i zwrócić aresztowane statki na Ukrainę.

7 września odbyła się wymiana więźniów między Federacją Rosyjską a Ukrainą w formacie 35 na 35. Na Ukrainę powróciło 11 bezprawnie skazanych w Rosji ukraińskich współobywateli i 24 marynarzy schwytanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-