Dzięki mediom stosunek do schwytanych marynarzy w Rosji zmienił się na lepsze - Hrycenko

Dzięki mediom stosunek do schwytanych marynarzy w Rosji zmienił się na lepsze - Hrycenko

Ukrinform
Początkowo rosyjscy strażnicy więzienni wykazywali agresję wobec ukraińskich marynarzy schwytanych w Cieśninie Kerczeńskiej, ale z uwagi na fakt, że temat był pod kontrolą mediów, postawa zmieniła się na bardziej humanitarną.

Zostało to ogłoszone na konferencji prasowej w Ukrinformie przez kapitana drugiej rangi, zwolnionego z niewoli, dowódcy pierwszej dywizji straży przybrzeżnej dowództwa morskiego, Denisa Hrycenko.

„Chcę podziękować mediom, ponieważ były dla nas tarczą. Na początku była to agresja, stosunek do nas był nieludzki, ale po tym, jak sytuacja została opisana w mediach, wszystko zmieniło się na naszych oczach, to była bardzo duża różnica i postawa strażników była już ostrożna. Ale więzienie to więzienie, nie ma tam przyjaciół,ale przez młodszych nadzorców byliśmy bardziej szanowani, zachowywali się humanitarnie”,  powiedział.

Przypomnijmy, 25 listopada 2018 r. Rosja w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej dokonała agresji wojskowej przeciwko okrętom Sił Zbrojnych Ukrainy i przejęła trzy okręty Sił Morskich Ukrainy - statki „Berdiansk” i „Nikopol” i holownik „Jany Kapu”, które płynęły z Odessy do Mariupola w wyniku czego aresztowano 24 ukraińskich marynarzy. 24 Ukraińców aresztowano, trzech zostało rannych.

Kontrolowane przez Rosję "sądy" na okupowanym Krymie aresztowały na dwa miesiące wszystkich zatrzymanych ukraińskich marynarzy pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy (cz. 3 art. 322 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej).

24 stycznia 2019 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję formalnie zobowiązującą Rosję do traktowania aresztowanych w Cieśninie Kerczeńskiej ukraińskich marynarzy zgodnie z Konwencją genewską o jeńcach wojennych.

25 maja 2019 r. Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza orzekł, że Rosja powinna natychmiast zwolnić zatrzymanych i zwrócić aresztowane statki na Ukrainę.

7 września odbyła się wymiana więźniów między Federacją Rosyjską a Ukrainą w formacie 35 na 35. Na Ukrainę powróciło 11 bezprawnie

skazanych w Rosji ukraińskich współobywateli i 24 marynarzy schwytanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-