Zełenski nakazał zorganizowanie nowego konkursu na sędziego ETPC od Ukrainy

Zełenski nakazał zorganizowanie nowego konkursu na sędziego ETPC od Ukrainy

Ukrinform
Wołodymyr Zełenski zatwierdził porządek przeprowadzania konkursu na wybór kandydatów na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka od Ukrainy, a także utworzył komisję konkursową i zatwierdził jej członkostwo - napisano w dekrecie prezydenckim nr 356/2019 z 10 czerwca.

Ponadto Zełenski postanowił zlikwidować komisję konkursową ds. Wyboru kandydatów na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka od Ukrainy, utworzoną dekretem Prezydenta Ukrainy z 4 kwietnia 2019 r., Nr 100 „O konkursie na wybór kandydatów na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka od Ukrainy” oraz ogłosić konkurs w sprawie wyboru kandydatów na sędziego ETPC od Ukrainy.

Szef państwa zlecił również Komisji zabezpieczenie organizacji konkursu na wybór kandydatów do wyboru sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka od Ukrainy, a Ministerstwu Spraw Zagranicznych - zabezpieczenie testowania uczestników konkursu w celu określenia poziomu znajomości języków urzędowych Rady Europy i sporządzenia listy kandydatów zgodnie z ustaloną procedurą Rady Europy.

Dekret wchodzi w życie z dniem jego publikacji.

Jednocześnie na stronie szefa państwa opublikowane zostały zasady przeprowadzeniu konkursu na wybór kandydatów na sędziego EKPC z Ukrainy, które określają procedurę i warunki przeprowadzenia konkursu oraz wymagania wobec kandydatów. Opublikowany jest także skład komisji konkursu.

Przypomnijmy, 26 kwietnia, Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie zablokował prowadzenie konkursu na wybór sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z Ukrainy. Sąd, podejmując tę ​​decyzję, wyszedł z faktu, że przyjęta procedura przeprowadzania konkursu nie spełniała standardów międzynarodowych. W szczególności sąd wziął pod uwagę, że terminy ustalone przez komisję do spraw konkurencji naruszyły zalecenia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Europejski Trybunał Praw Człowieka składa się z 47 sędziów, po jednym od każdego członka Rady Europy. W kwietniu 2019 r. wygasła kadencja sędziego z Ukrainy w Strasburgu Anny Judkiwskiej.

Zgodnie z zasadami Rady Europy, Ukraina musi przedłożyć w Strasburgu trzech kandydatów, z których PACE wybiera, kto zostanie sędzią.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-