W Krakowie rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”  (Wideo, Zdjęcia)

W Krakowie rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” (Wideo, Zdjęcia)

Ukrinform
VI. Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” z udziałem 15 zespołów teatralnych z Ukrainy, Niemiec, Finlandii, Armenii i Polski rozpoczął się w poniedziałek wieczorem w Krakowie.

Uroczyste otwarcie festiwalu, odbyło się w Teatrze Groteska w Krakowie - donosi korespondent Ukrinform.

„W tym roku w festiwalu bierze udział 15 teatrów, które pokażą 16 spektakli na scenach siedmiu krakowskich teatrów” - powiedziała dyrektor festiwalu Nadiia Moroz-Olszańska.

Nadiia Moroz-Olszańska podkreśliła, że trudno było wybrać 15 teatrów z ponad 60 zgłoszeń i dodała, że najważniejsze jest, aby uczestnicy cieszyli się swoimi występami, a widownia - oglądaniem i aby festiwal nadal się rozrastał, wzmacniając tym samym stosunki ukraińsko-polskie.

Dyrektor festiwalu zauważyła, że ukraińskie spektakle interesują nie tylko Ukraińców, ale także polską publiczność. Dlatego podczas podczas każdej prezentacji wyświetlane będą polskie napisy.

Moroz-Olszańska poinformował również na otwarciu festiwalu o powstaniu Ośrodka Kultury i Sztuki Ukraińskiej w Krakowie.

„Naszym zadaniem jest tworzenie wysokiej jakości treści dla ukraińskiej sztuki w Krakowie, ale także pomoc zespołom zawodowym i amatorskim w współpracy” - podkreśliła.

Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód - Zachód” / Zdjęcie: Jurij Banachewycz, Ukrinform

W skład jury festiwalu wchodzą znani ukraińscy oraz polscy reżyserzy i aktorzy. Członek jury, znana ukraińska aktorka Rimma Zubina w komentarzu dla agencji zauważyła, że ​​geografia teatrów tegorocznego festiwalu jest ogromna - od Lwowa po Charków i Odessę, a także teatry z zagranicy. Dlatego bardzo ważne było dla niej przybycie do Krakowa i bez wahania przyjęła propozycję zostania członkiem jury. Zubina podkreśliła, że ​​oczekuje od festiwalu „nowych odkryć i szczerości”.

Gość specjalny, znany ukraiński piosenkarz Oleh Skrypka, powitał uczestników festiwalu, wykonując hymn Ukrainy wraz z całą zgromadzoną widownią. Jak później wyznał, po raz drugi w życiu śpiewał hymn Ukrainy przy akompaniamencie bajanu. W komentarzu dla agencji artysta zauważył, że udział w otwarciu festiwalu był dla niego pewną nostalgią, ponieważ rozpoczynał swoją karierę w teatrze studenckim.

„Organizowanie takich festiwali jest absolutnie niezbędne dla Ukrainy. Kultura jest kluczem do rozwoju. Jeśli myślimy o przyszłości, jeśli myślimy o młodości, trzeba angażować się w kulturę ”- powiedział Skrypka.

Na otwarciu festiwalu wiele ciepłych słów skierowano do organizatorów, w szczególności Ambasady Ukrainy w Polsce i Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie.

W programie Festiwalu przewidziano spektakle, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, prezentacje, wystawy oraz inne wydarzenia towarzyszące. Wezmą w nim udział współczesne, profesjonalne i amatorskie teatry z Ukrainy oraz teatry z innych krajów, nawiązujące tematyką swoich sztuk do szeroko pojętej tematyki ukraińskiej.

Teatry zaprezentują się na scenach krakowskich teatrów, takich jak: Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana, teatr Groteska i Zależny oraz Teatr bez Rzędów, Scena Miniatur Teatru im. J. Słowackiego i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży.

Tegoroczny festiwal, który potrwa do 15 kwietnia, odbywa się po raz szósty. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Był sobie teatr”.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-