Dzisiaj jest Dzień Świstaka - wideo

Dzisiaj jest Dzień Świstaka - wideo

Ukrinform
Dzień Świstaka tradycyjnie obchodzony jest 2 lutego – w tym dniu określa się jaka będzie wiosna i kiedy nadejdzie.

Jest to tradycyjne amerykańskie święto, zainicjowane około 1841 roku, które stopniowo wykraczało poza stan Pensylwania, rozprzestrzeniając się nie tylko w innych stanach Stanów Zjednoczonych i Kanady, ale także daleko poza Ameryką.

Każdego dnia, wcześnie rano, w miejscowości Punxsutawney, w górach Pensylwanii, świstak o imieniu Phil jest wypuszczany ze swojej norki i według legendy powinien przewidzieć początek wiosny. Z zapartym tchem wszyscy obecni obserwują zachowanie świstaka. Jeśli zobaczy swój cień i wraca do norki dalej spać- to znaczy, że czeka nas jeszcze kilka kolejnych mroźnych tygodni. Ale jeśli dzień jest pochmurny, świstak nie widzi swojego cienia i nie wraca do norki – to oznacza wczesną wiosnę.

Każdego roku do Punxsutawney przybywają tysiące turystów z całego świata. Niedawno zaczęto obchodzić Dzień Świstaka i na Ukrainie, chociaż sama tradycja przepowiadania pogody z zachowania zwierząt lub ptaków jest niezwykle dawna.

Teraz na Ukrainie „funkcjonują” dwa „świstaki meteorolodzy” - Słabożański (mieszka na terytorium Charkowskiego Uniwersytetu) i Galicyjski (mieszka we lwowskim dziecięcym centrum ekologicznym). Prognozy świstaków są zazwyczaj dalekie od prawdy, ale mimo to ich przepowiednie są zawsze wydarzeniem.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-