O obronie donieckiego lotniska opowie film, nakręcony przez żołnierza na telefon

O obronie donieckiego lotniska opowie film, nakręcony przez żołnierza na telefon

Ukrinform
Ukraińskie stowarzyszenie dokumentalistów BABYLON'13 prezentuje film "Lotnisko. Kronika żołnierza” (Aeoroport. Hronika bijca).

Film składa się z nagrań zrobionych na telefonie komórkowym przez żołnierza 93. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksieja Bołdyriewa zimą 2014-2015, podczas obrony lotniska w Doniecku - poinformował Ukrinform reżyser Vladimir Tichy.

"Na początku lutego 2015 roku Aleksiej Bołdyriew był przejazdem w Kijowie. Skontaktował się z nami (BABYLON 13) i przekazał pendrive z nagraniami, które trwały prawie dwie godziny. Aleksiej swojego czasu prezentował je w formacie wideo blogu, który zrobił się wtedy bardzo popularny. Opowiadał szczegółowo o życiu żołnierzy i działaniach taktycznych, w których uczestniczyli chłopcy z jego jednostki "- mówi Tichy.

Jak twierdzi, Aleksiejowi udało się stworzyć unikalny dokumentalny obraz najbardziej okrutnego epizodu rosyjsko-ukraińskiej wojny. Tichy powiedział również, że nic podobnego im się jeszcze nie trafiało w ciągu kilku lat istnienia BABYLON'13.

"Charakter narratora jest bardzo niezwyczajny" - zauważa Vladimir Tichy - Aleksiej Bołdyriew jest szczery i otwarty, jego "raporty" przepełnione są optymizmem i miłością do życia. Dosłownie "śmieje się śmierci w twarz ". "

Pierwsze odcinki filmu "Lotnisko. Kronika żołnierza” pojawią się 14 stycznia na kanale YouTube BABYLON'13. Każda seria poświęcona jest określonej pozycji, na jakiej znajdował się pododdział Aleksieja Bołdyriewa: "Wysokość 17" – pas startowy na lotnisku, "Wieża dyspozytorska" i "Straż pożarna".

W przyszłości BABYLON'13 planuje stworzyć pełnometrażowy film dokumentalny "Dziennik wojenny", który będzie składał się z dużej liczby prywatnych zapisów ukraińskich żołnierzy z różnych jednostek, które nagrywali podczas wojny.

Aleksiej Bołdyriew zginął w boju 9 grudnia 2015 r. w pobliżu miejscowości Opytne w Jasynuwackim rejonie. Pośmiertnie został odznaczony orderem „Za odwagę” , medalem „Obrońcy Ojczyzny” oraz odznaką „Za obronę lotniska w Doniecku.” Ponadto ustawiono tablicę pamiątkową w jego rodzinnej wiosce Velyki Kopani w obwodzie chersońskim, gdzie został pochowany.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-