Zełenski wziął udział w uroczystościach upamiętniających dzień lądowania w Normandii

Zełenski wziął udział w uroczystościach upamiętniających dzień lądowania w Normandii

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z żoną Ołeną wzięli udział w oficjalnych międzynarodowych uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę lądowania wojsk alianckich w Normandii.

Jak podaje Ukrinform, informuje o tym strona internetowa prezydenta.

Ceremonia odbyła się na terenie pomnika na plaży Omaha we francuskim mieście Saint-Laurent-sur-Mer. Obecni obejrzeli film dokumentalny o lądowaniu wojsk alianckich, a także rekonstrukcję historyczną tego wydarzenia. Samoloty wojskowe przeleciały po niebie z okazji 80. rocznicy lądowania.

Oficjalna wizyta Prezydenta Ukrainy w Republice Francuskiej / Fot. Biuro Prezydenta

W ceremonii uczestniczyli przywódcy wielu państw, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent USA Joseph Biden, książę Walii William, premier Kanady Justin Trudeau, kanclerz federalny Niemiec Olaf Scholz, prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Czech Petr Pavel, prezydent Włoch Sergio Mattarella, premier Danii Mette Frederiksen, premier Norwegii Jonas Gahr Store, premier Holandii Mark Rutte i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Lądowanie w Normandii, zwane także D-Day, miało miejsce 6 czerwca 1944 roku. To jedno z kluczowych wydarzeń II wojny światowej. Wojska alianckie, w tym Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada, wylądowały na wybrzeżu Normandii we Francji okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Umożliwiło im to rozpoczęcie masowej ofensywy w Europie Zachodniej, która wraz z innymi bitwami II wojny światowej doprowadziła do pokonania nazizmu w maju 1945 roku.

Zełenski udostępnił na Facebooku wideo z ceremonii.

Wideo: Oficjalny kanał Prezydenta Ukrainy

„Jedność, która definiuje historię. Dziś we Francji wraz z sojusznikami uhonorowano waleczność żołnierzy sił alianckich, którzy 80 lat temu wylądowali w Normandii. Pamiętamy. Dziękujemy. Chronimy wartości obrońców życia Kancelaria Prezydenta” – podkreślił Zełenski w opisie filmu.

Jak podał Ukrinform, prezydent Francji Emmanuel Macron w swoim przemówieniu przed dniem lądowania w Normandii podziękował narodowi ukraińskiemu.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-