Ukraina i Niemcy podpisały porozumienie o bezpieczeństwie

Ukraina i Niemcy podpisały porozumienie o bezpieczeństwie

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Podczas swojej wizyty w Niemczech Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał z Kanclerzem Federalnym Niemiec Olafem Scholzem Porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia między Ukrainą a Republiką Federalną Niemiec.

O tym informuje Ukrinform, powołując się na stronę internetową głowy państwa.

Dokument został zawarty w ramach Wspólnej Deklaracji, która została przyjęta przez Ukrainę i członków Grupy Siedmiu w Wilnie 12 lipca 2023 r.

„Tym bezprecedensowym porozumieniem Niemcy potwierdzają swoje niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową od 1991 roku. Niemcy zamierzają udzielić Ukrainie wsparcia w takim stopniu, w jakim będzie to konieczne, aby pomóc naszemu państwu w obronie i przywróceniu integralności terytorialnej” – czytamy w komunikacie.

Należy zauważyć, że dwustronna umowa obowiązuje przez dziesięć lat od momentu jej podpisania i jasno określa szczegółowe elementy zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa, które Niemcy wprowadzą na Ukrainę. W szczególności dokument określa priorytetowe obszary dwustronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa – wojskowe, polityczne, finansowe i humanitarne.

Tym samym umowa stanowi, że w 2024 roku Niemcy przekażą Ukrainie środki na pomoc wojskową na łączną kwotę ponad 7 miliardów euro, co znacząco wzmocni ukraińską armię. Niemcy będą nadal udzielać Ukrainie wsparcia przez cały okres obowiązywania dokumentu.

Strony uznają również znaczenie zastosowania sankcji w celu ograniczenia dostępu Federacji Rosyjskiej do finansów, towarów, technologii i usług, które wykorzystuje ona w swojej agresywnej wojnie. Zgodnie z dokumentem Niemcy będą zabiegać o utrzymanie presji sankcyjnej na Rosję i zwalczanie uchylania się od sankcji tak długo, jak długo będzie trwała wojna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą i do czasu przywrócenia integralności terytorialnej naszego państwa.

Ponadto Niemcy będą kontynuować prace w Koalicji nad utworzeniem trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie, aby zapewnić skuteczną odpowiedzialność.

Republika Federalna Niemiec potwierdziła gotowość wraz ze swoimi partnerami w Unii Europejskiej i Grupą Siedmiu do wykorzystania środków prawnych w celu skierowania dochodów z rosyjskich aktywów na wsparcie Ukrainy.

Porozumienie przewiduje także mechanizm konsultacji nadzwyczajnych na wypadek ewentualnego przyszłego ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę, który będzie stosowany na wniosek któregokolwiek z uczestników w ciągu 24 godzin w celu ustalenia odpowiednich dalszych kroków.

Ponadto dokument określa zobowiązanie Niemiec do wspierania wysiłków Ukrainy na drodze reform niezbędnych do realizacji aspiracji członkostwa w UE i NATO. Niemcy przyczynią się także do obecnego i przyszłego wsparcia Ukrainy ze strony Unii Europejskiej.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nazwał podpisanie porozumienia w sprawie długoterminowych zobowiązań z Ukrainą historycznym krokiem.

„Tyle, ile potrzeba. Dziś prezydent Ukrainy Zełenski i ja podpisaliśmy porozumienie w sprawie naszych długoterminowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa . Historyczny krok. Niemcy będą w dalszym ciągu wspierać Ukrainę w walce z rosyjską wojną agresywną. Chwała Ukrainie” – napisał Scholz na swoim portalu społecznościowym w X.

Dokument podpisano w piątek 16 lutego podczas wizyty Zełenskiego w Berlinie. Podobny dokument został już podpisany z Wielką Brytanią .

Zakłada się także, że prezydent Francji Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski podpiszą dziś porozumienie o bezpieczeństwie między obydwoma krajami .

Ponadto Ukraina rozpoczęła negocjacje z Danią w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-