Zełenski spotkał się z prezydentem Bułgarii

Zełenski spotkał się z prezydentem Bułgarii

wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski omówił z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem kwestie bezpieczeństwa, powołania ambasadora na Ukrainie oraz wspólnych możliwości w regionie Morza Czarnego.

Poinformował o tym szef państwa ukraińskiego w Telegramie, informuje Ukrinform.

„Spotkałem się z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem w Sofii. Nasze wspólne bezpieczeństwo jest w naszym wspólnym europejskim domu. Formuła pokoju. Interakcja między naszymi państwami. Mianowanie Ambasadora Bułgarii na Ukrainie. I wspólne możliwości w regionie Morza Czarnego. Tylko jedność daje siłę – pamiętajmy o tym” – powiedział Zełenski.

Jak poinformował serwis prasowy Kancelarii Prezydenta, głowa państwa ukraińskiego podziękowała Bułgarii za zaproszenie, wsparcie polityczne i praktyczną pomoc dla Ukrainy oraz gościnne przyjęcie naszych obywateli, którzy znaleźli schronienie w tym kraju, uciekając przed rosyjską agresją.

„Jestem niezwykle wdzięczny, że naród bułgarski udzielił schronienia dużej liczbie Ukraińców. Myślę, że ludzie w Bułgarii wyraźnie rozumieją, że to nie jest „konflikt”, ale wojna. Bo kiedy jest konflikt, miliony ludzi nie wyjeżdżają z kraju, żeby ratować życie swoich dzieci. Wojna toczy się na naszym terytorium, na naszej ziemi, więc jasno wiemy, że to nie jest konflikt, tylko wojna” – powiedział.

Prezydent podkreślił, że ważne jest, aby postawić odpowiednie akcenty i nazywać rzeczy po imieniu.

Zełenski zwrócił uwagę na podpisanie w Bułgarii szeregu ważnych dokumentów dwustronnych, w szczególności Wspólnej deklaracji o integracji euroatlantyckiej Ukrainy oraz Memorandum o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w sektorze energetycznym.

Przywódcy obu krajów zwrócili też uwagę na kwestię ochrony wspólnej wolności.

Zełenski podziękował Bułgarii za pryncypialne wsparcie dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO, a także poinformował kolegę o postępach Ukrainy na drodze integracji europejskiej, m.in. we wdrażaniu zaleceń Komisji Europejskiej.

Rozmówcy omówili realizację ukraińskiej formuły pokojowej, a Zełenski z zadowoleniem przyjął gotowość Bułgarii do udziału w jej realizacji, w szczególności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Wyraził nadzieję na udział bułgarskich przywódców w Światowym Szczycie Pokoju.

Szef delegacji zwrócił również uwagę na znaczenie nominacji ambasadora Bułgarii na Ukrainie.

Strony zwróciły szczególną uwagę na współpracę w regionie Morza Czarnego.

Zełenski podkreślił znaczenie powstrzymania Rosji przed dokonaniem aktu terrorystycznego w elektrowni jądrowej Zaporoże, który według niego mógłby mieć katastrofalne skutki dla kontynentu.

„Okupacja elektrowni atomowej to też nie konflikt, to otwarta wojna” – podsumował.

Jak informowaliśmy, prezydent Wołodymyr Zełenski 6 lipca przebywał z wizytą w Bułgarii.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-