Zełenski przeprowadził konferencję prasową. Główne tezy

Zełenski przeprowadził konferencję prasową. Główne tezy

wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zorganizował konferencję prasową z okazji Dnia Dziennikarza.

Jak poinformował Ukrinform, transmisję prowadziła Kancelaria Prezydenta.

Wideo: Kancelaria Prezydenta

Prezydent Wołodymyr Zełenski nazwał ważnym trendem, że światowi przywódcy dyskutują o przyszłości Rosji w tej wojnie.

„W zasadzie to ważny trend, że przywódcy zaczęli mówić o przyszłości Rosji. Generalnie dostrzegam same pozytywne sygnały. Kiedy mówią o przyszłości Rosji, to pokazuje, że to nie Rosja mówi o naszej przyszłości. Wydaje mi się, że na tym polega potęga naszego państwa, a świat wybrał rozwiązanie w tej wojnie. Nie mówię - dzięki komu, nie chcę teraz nikomu medali wręczać. Ale to jest bardzo ważne. Powiedzmy, że dzięki narodowi Ukrainy” – powiedział Zełenski.

***

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowe Biuro Śledcze badają, w jaki sposób wojsku rosyjskiemu udało się przejąć elektrownię wodną w Nowej Kachowce.

„Sprawa karna jest. Państwowe Biuro Śledcze i Służba Bezpieczeństwa się tym zajmują” – powiedział Zełenski.

***

Ukraina nie walczy z najeźdźcami na terytorium rosji.

„Ukraina nie nie walczy z Federacją Rosyjską na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ukraina walczy wyłącznie na swoim niepodległym terytorium, deokupując wyłącznie swoje ziemie. O to chodzi. Nie my rozpoczęliśmy tę wojnę, nie potrzebujemy niczego więcej. Nikomu niczego nie zabierzemy, ale nie jesteśmy gotowi dawać swojego. Dlatego walczymy. A gdyby byli gotowi oddać swoje, nie walczyliby” – powiedział Zełenski.

***

Na Ukrainę wróciło z Rosji 2500 osób, w tym ok. 400 dzieci.

„Odzyskaliśmy 2500 osób. Z tego około 400 to dzieci, a około 150 to cywile. Cywili trudno jest odzyskać, bo w ramach wymiany wymienia się personel wojskowy na personel wojskowy. Nie mamy zbyt wielu cywilów, których moglibyśmy wymienić na cywili” – powiedział prezydent.

***

Ukraina chciałaby jako reakcję Turcji na rosyjskie wysadzenie tamy elektrowni wodnej w Nowej Kachowce dostawę broni.

„Więcej broni na przykład z Turcji. Naprawdę chcielibyśmy zobaczyć taką reakcję Turcji. Mniej słów, więcej broni” – powiedział głowa państwa.

***

Pierwszy szczyt Formuły Pokoju mógłby się odbyć w czerwcu, ale do przystąpienia trzeba jeszcze przekonać kilka krajów.

„Moglibyśmy zorganizować (szczyt – red.) także w czerwcu, ale bez kilku państw, których bardzo potrzebujemy. Uważam, że powinniśmy czekać i jeszcze wyciskać potrzebną nam liczbę państw. Potrzebujemy wyniku! Tu chodzi o Formułę pokoju” – powiedział Zełenski.

***

Międzynarodowi partnerzy są gotowi dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16, ale do tego konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury.

„Jeśli chodzi o F-16 i infrastrukturę. Nie ma infrastruktury, będzie zbudowana i przygotowana. Nie ma sensu tego przygotowywać, dopóki nie będzie porozumienia, że ​​będziemy mieli odpowiednie samoloty. Na dziś nasze ostatnie bardzo ważne spotkanie jest w Mołdawii, gdzie odbyłem jedno zamknięte spotkanie z krajami, które potwierdziły, że na pewno dadzą nam F-16” – powiedział Zełenski, zauważając, że przygotowanie infrastruktury raczej nie nastąpi szybko.

***

Ukraina już teraz robi wszystko, co w jej mocy, aby zapobiec blackoutowi związanemu z rosyjskim ostrzałem następnej zimy.

„Czy mogę powiedzieć, że zimą nie będzie przerw w dostawie prądu, jak mam to powiedzieć? Robimy wszystko, aby do tego nie dopuścić. Na pewno będziemy silniejsi niż zeszłej zimy. Zdecydowanie traktujemy to poważniej” – powiedział Zełenski.

***

Demobilizacji jeszcze nie będzie, bo w kraju trwa wojna.

„Myślę, że jest za wcześnie, aby mówić o demobilizacji. Wojna trwa” – powiedział Zełenski. Według niego, obecnie na froncie rotację przeprowadza się, gdy żołnierze są zmęczeni. Odbywa się to pod kierownictwem Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy i Sztabu Generalnego.

***

Zatrzymanie Kniazewa jest przykładem na to, że nikt niczego nie ukrywa.

„Uważam, że jeśli prezes Sądu Najwyższego jest zatrzymany w kraju i będzie siedział w więzieniu, za kratami, to jest to kwestia nadziei. Kiedy to się stało? Po prostu nie wiem. Uważam, że to słuszna decyzja, że nie ma tu żadnych tajemnic. Bardzo ważne jest, aby taka osoba została zatrzymana. Myślę, że właśnie chodzi o nadzieję. Chcę w to wierzyć. Przynajmniej wszystko zostało zrobione - to wszystko zaczyna działać. Wydaje mi się, że to jest przykład, że nikt nic nie ukrywa" - powiedział Zełenski.

***

Przystąpienie do NATO po wojnie może być najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy.

„Myślę, że najlepszą gwarancją jest członkostwo w Sojuszu. Ponieważ żadne z państw członkowskich Sojuszu nie jest w stanie wojny z Federacją Rosyjską i innymi państwami. Dlatego zwracam na to uwagę, mimo że nie rozumiemy, jak działają gwarancje bezpieczeństwa NATO. Bo takich pytań nie było” – powiedział Zełenski.

***

Konsekwencje wysadzenia tamy elektrowni wodnej w Nowej Kachowce będą jasne za około tydzień.

„Rozumiemy, że będą duże problemy i już są. Dlatego się przygotowywaliśmy. Będą duże problemy z wodą pitną, nawet tam, gdzie nie ma powodzi. W całym regionie, zarówno w Dniepropietrowsku, jak i na Zaporożu, i w Chersoniu. Konsekwencje tragedii będą znane za około tydzień. Kiedy woda opadnie, będzie jasne, co tam zostało i co będzie dalej" - powiedział szef państwa.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-