Broń i przystąpienie Ukrainy do UE - Kuleba spotkał się z niemieckimi deputowanymi

Broń i przystąpienie Ukrainy do UE - Kuleba spotkał się z niemieckimi deputowanymi

wideo
Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba omówił z przywódcami Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) kwestię dostaw broni na Ukrainę, ścigania zbrodni międzynarodowych i zaapelował o wsparcie dialogu w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE pod koniec roku.

Szef ukraińskiej dyplomacji powiedział to na konferencji prasowej po spotkaniu w Kijowie z szefem frakcji SPD w niemieckim Bundestagu Rolfem Mützenichem i szefem partii SPD Larsem Klingbeilem, donosi korespondent Ukrinform.

„Odbieram tę wizytę jako sygnał polityczny i sygnał dotyczący zobowiązań wobec Ukrainy ze strony chadeków. Omówiliśmy szereg spraw, w których, moim zdaniem, Bundestag może odegrać ważną rolę polityczną” – powiedział Kuleba.

Dodał, że strony dyskutowały o roli Bundestagu w prowadzeniu debaty w niemieckiej polityce i usprawnieniu realizacji decyzji rządu federalnego, w tym dostaw broni na Ukrainę z Niemiec.

"Szczególnie położyłem nacisk na pociski artyleryjskie" - podkreślił minister.

Szef MSZ zaznaczył, że uczestnicy spotkania rozmawiali także o udziale Niemiec w ściganiu rosyjskich wojskowych i funkcjonariuszy za zbrodnie międzynarodowe popełnione na Ukrainie. Dmytro Kuleba zaapelował też do swoich niemieckich kolegów o poparcie otwarcia do końca roku dialogu w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

Powiedział też, że ma nadzieję, że niemieccy urzędnicy rząd i politycy zrozumieją, że Europa będzie bezpiecznym miejscem do życia tylko wtedy, gdy wygra Ukraina.

Szef MSZ wyraził przekonanie, że Niemcy i inni partnerzy będą dalej wspierać Ukrainę, rozumiejąc, że to, co się tutaj dzieje, dotyczy także ich bezpieczeństwa.

„Europa, a w szczególności Niemcy, nie będzie bezpiecznym miejscem do życia, jeśli Ukraina nie wygra tej wojny. Jedyną drogą do bezpiecznej i dostatniej Europy jest zwycięstwo Ukrainy. Myślę, że nasi koledzy w niemieckim rządzie i niemieccy politycy, w tym partia SPD, to rozumieją” – powiedział Kuleba.

Na koniec minister podziękował przedstawicielom Bundestagu za to, że odegrali ważną rolę w doprowadzeniu do uznania Hołodomoru za ludobójstwo.

Jak poinformował Ukrinform, 6 marca do Kijowa przybyli współprzewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Lars Klingbeil oraz lider frakcji Socjaldemokratycznej w Bundestagu Rolf Mützenich.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-