Broń i przystąpienie Ukrainy do UE - Kuleba spotkał się z niemieckimi deputowanymi

Broń i przystąpienie Ukrainy do UE - Kuleba spotkał się z niemieckimi deputowanymi

wideo
Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba omówił z przywódcami Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) kwestię dostaw broni na Ukrainę, ścigania zbrodni międzynarodowych i zaapelował o wsparcie dialogu w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE pod koniec roku.

Szef ukraińskiej dyplomacji powiedział to na konferencji prasowej po spotkaniu w Kijowie z szefem frakcji SPD w niemieckim Bundestagu Rolfem Mützenichem i szefem partii SPD Larsem Klingbeilem, donosi korespondent Ukrinform.

„Odbieram tę wizytę jako sygnał polityczny i sygnał dotyczący zobowiązań wobec Ukrainy ze strony chadeków. Omówiliśmy szereg spraw, w których, moim zdaniem, Bundestag może odegrać ważną rolę polityczną” – powiedział Kuleba.

Dodał, że strony dyskutowały o roli Bundestagu w prowadzeniu debaty w niemieckiej polityce i usprawnieniu realizacji decyzji rządu federalnego, w tym dostaw broni na Ukrainę z Niemiec.

"Szczególnie położyłem nacisk na pociski artyleryjskie" - podkreślił minister.

Szef MSZ zaznaczył, że uczestnicy spotkania rozmawiali także o udziale Niemiec w ściganiu rosyjskich wojskowych i funkcjonariuszy za zbrodnie międzynarodowe popełnione na Ukrainie. Dmytro Kuleba zaapelował też do swoich niemieckich kolegów o poparcie otwarcia do końca roku dialogu w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

Powiedział też, że ma nadzieję, że niemieccy urzędnicy rząd i politycy zrozumieją, że Europa będzie bezpiecznym miejscem do życia tylko wtedy, gdy wygra Ukraina.

Szef MSZ wyraził przekonanie, że Niemcy i inni partnerzy będą dalej wspierać Ukrainę, rozumiejąc, że to, co się tutaj dzieje, dotyczy także ich bezpieczeństwa.

„Europa, a w szczególności Niemcy, nie będzie bezpiecznym miejscem do życia, jeśli Ukraina nie wygra tej wojny. Jedyną drogą do bezpiecznej i dostatniej Europy jest zwycięstwo Ukrainy. Myślę, że nasi koledzy w niemieckim rządzie i niemieccy politycy, w tym partia SPD, to rozumieją” – powiedział Kuleba.

Na koniec minister podziękował przedstawicielom Bundestagu za to, że odegrali ważną rolę w doprowadzeniu do uznania Hołodomoru za ludobójstwo.

Jak poinformował Ukrinform, 6 marca do Kijowa przybyli współprzewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Lars Klingbeil oraz lider frakcji Socjaldemokratycznej w Bundestagu Rolf Mützenich.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-