Od początku wojny z Rosją Ukraina otrzymuje ważną pomoc i wsparcie od Włoch – Zełenski

Od początku wojny z Rosją Ukraina otrzymuje ważną pomoc i wsparcie od Włoch – Zełenski

wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał o współpracy w sferze bezpieczeństwa i obrony z premier Włoch Giorgią Meloni i stwierdził, że Włochy udzielają Ukrainie pomocy od samego początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Prezydent mówił o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową włoskiego rządu w Kijowie, przekazuje korespondent Ukrinform.

„Od początku inwazji na Rosję na pełną skalę otrzymujemy pryncypialną pomoc i pryncypialne wsparcie ze strony Włoch na wszystkich poziomach – zarówno wsparcia obronnego, jak i politycznego, humanitarnego, wsparcia dla naszego systemu energetycznego, a także wsparcia gospodarczego” – powiedział Zełenski.

Zauważył też, że Rzym odegrał ważną rolę w decydowaniu o statusie kraju kandydującego do członkostwa Ukrainy w UE.

Prezydent zapewnił, że Ukraina jest wdzięczna Włochom za takie wsparcie.

Poinformował jednocześnie, że w trakcie obecnych negocjacji omówił z Meloni "wszystkie kluczowe aspekty naszego partnerstwa z Włochami, zarówno na poziomie bilateralnym, jak i w instytucjach europejskich, ogólnie w stosunkach międzynarodowych".

„Przede wszystkim rozmawialiśmy o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Dziękuję Włochom za nowy pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy, dla naszych żołnierzy. To bardzo ważne, zwłaszcza teraz, kiedy rosyjscy okupanci próbują przywrócić swoje potencjał agresywny” – podkreślił Zełenski.

Według głowy państwa wszystkie środki obrony Ukrainy dostarczone przez Włochy, w szczególności obrona powietrzna, „są tym, co naprawdę ratuje życie naszego narodu, naszych rodzin, naszych dzieci i zapewnia bezpieczeństwo naszym miastom”.

Prezydent dodał, że Ukraina i Włochy dążą do jak najszybszego powstrzymania rosyjskiego terroru, niesprowokowanej agresywnej wojny Rosji przeciwko narodowi ukraińskiemu.

„Nie możemy zostawić żadnego z naszych miast i ludzi w rosyjskiej niewoli, nie możemy zostawić rodzin rozdzielonych przez okupację i nie możemy pozwolić, aby jakiekolwiek państwo brało inne państwo jako zakładnika swojej agresywnej polityki” – podkreślił Zełenski.

Jak informowaliśmy, we wtorek premier Włoch Giorgia Meloni przyjechała z pierwszą wizytą na Ukrainę. Szef włoskiego rządu odwiedziła już miasta regionu kijowskiego, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-