Od początku wojny z Rosją Ukraina otrzymuje ważną pomoc i wsparcie od Włoch – Zełenski

Od początku wojny z Rosją Ukraina otrzymuje ważną pomoc i wsparcie od Włoch – Zełenski

wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał o współpracy w sferze bezpieczeństwa i obrony z premier Włoch Giorgią Meloni i stwierdził, że Włochy udzielają Ukrainie pomocy od samego początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Prezydent mówił o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową włoskiego rządu w Kijowie, przekazuje korespondent Ukrinform.

„Od początku inwazji na Rosję na pełną skalę otrzymujemy pryncypialną pomoc i pryncypialne wsparcie ze strony Włoch na wszystkich poziomach – zarówno wsparcia obronnego, jak i politycznego, humanitarnego, wsparcia dla naszego systemu energetycznego, a także wsparcia gospodarczego” – powiedział Zełenski.

Zauważył też, że Rzym odegrał ważną rolę w decydowaniu o statusie kraju kandydującego do członkostwa Ukrainy w UE.

Prezydent zapewnił, że Ukraina jest wdzięczna Włochom za takie wsparcie.

Poinformował jednocześnie, że w trakcie obecnych negocjacji omówił z Meloni "wszystkie kluczowe aspekty naszego partnerstwa z Włochami, zarówno na poziomie bilateralnym, jak i w instytucjach europejskich, ogólnie w stosunkach międzynarodowych".

„Przede wszystkim rozmawialiśmy o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Dziękuję Włochom za nowy pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy, dla naszych żołnierzy. To bardzo ważne, zwłaszcza teraz, kiedy rosyjscy okupanci próbują przywrócić swoje potencjał agresywny” – podkreślił Zełenski.

Według głowy państwa wszystkie środki obrony Ukrainy dostarczone przez Włochy, w szczególności obrona powietrzna, „są tym, co naprawdę ratuje życie naszego narodu, naszych rodzin, naszych dzieci i zapewnia bezpieczeństwo naszym miastom”.

Prezydent dodał, że Ukraina i Włochy dążą do jak najszybszego powstrzymania rosyjskiego terroru, niesprowokowanej agresywnej wojny Rosji przeciwko narodowi ukraińskiemu.

„Nie możemy zostawić żadnego z naszych miast i ludzi w rosyjskiej niewoli, nie możemy zostawić rodzin rozdzielonych przez okupację i nie możemy pozwolić, aby jakiekolwiek państwo brało inne państwo jako zakładnika swojej agresywnej polityki” – podkreślił Zełenski.

Jak informowaliśmy, we wtorek premier Włoch Giorgia Meloni przyjechała z pierwszą wizytą na Ukrainę. Szef włoskiego rządu odwiedziła już miasta regionu kijowskiego, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-