Zełenski zwrócił się do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos

Zełenski zwrócił się do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos

wideo
Ukrinform
Mobilizacja świata musi poprzedzać kolejną mobilizację naszego wspólnego wroga – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na sesji „Przywracanie bezpieczeństwa i pokoju” podczas dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego.

O tym informuje Ukrinform, powołując się na stronę internetową głowy państwa.

Panie i Panowie!

Dziesięć godzin temu na przedmieściach Kijowa doszło do tragedii.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy, jego współpracownicy i załoga helikoptera, który spadł na przedszkole, zginęli w wyniku katastrofy śmigłowca.

14 ukraińskich rodzin straciło dziś swoich bliskich. I o wiele więcej rodzin każdego dnia traci swoich bliskich z powodu wojny.

Proszę o uczczenie minutą ciszy pamięci wszystkich których straciła Ukraina.

Tylko minuta. A w niej - pamięć tak wielu ludzi. Ukraina przeżywa tysiące takich minut. Wśród nich są trzy minuty z 14 stycznia.

W ciągu trzech minut rosyjska rakieta przebyła setki kilometrów, uderzyła w budynek mieszkalny w Dnieprze i zabiła co najmniej 45 osób.

Moje wystąpienie będzie krótkie. O czasie, którego jest mało. Około kilku minut. O latach, które składają się na te minuty.

Trzy lata temu po raz pierwszy przemawiałem w Davos. Na żywo Temat brzmiał: budowanie zrównoważonego i spójnego świata. Teraz występuję online. Temat: współpraca w podzielonym i fragmentarycznym świecie.

Wnioski? Oczywiste. Świat nie ma czasu na reagowanie na zmiany i wyzwania.

Do kryzysów globalnego bezpieczeństwa, ekologii, żywności i energii należy dodać jeszcze jeden. To jest kryzys czasowy.

Do apelu do zdecydowanych, skutecznych i wspólnych działań należy dodać jeszcze jedno. To wezwanie do szybkości. Szybkości podejmowania decyzji. Reakcji cywilizowanego świata.

Tragedie wyprzedzają życie. Tyrania wyprzedza demokrację.

Rozpoczęcie wojny zajęło Rosji mniej niż sekundę. Światowi - dni zajęło nałożenie za to pierwszych sankcji.

Czas, który wolny świat spędza na myśleniu, państwo terrorystyczne spędza na zabijaniu.

Ukraina wraz ze swoimi sojusznikami opiera się temu od prawie roku. Tym razem się sprawdziło: wszystkie nasze szybkie decyzje przyniosły pozytywny rezultat: otwarcie granic Europy dla Ukraińców, porozumienie zbożowe, jedność energetyczna. Wszystko to uratowało miliony ludzi. Nie tylko na Ukrainie.

Nie tylko Ukraina, ale cały świat potrzebuje właśnie takiego tempa decyzji i działań.

Świat zawahał się w 2014 roku, kiedy Rosja bez wahania zajęła Krym. Świat zawahał się w 2022 roku, kiedy Rosja bez wahania wypowiedziała wojnę na pełną skalę. Świat nie może się wahać dzisiaj i nigdy więcej.

Kiedy zło szuka zemsty, świat potrzebuje determinacji i szybkości. Rosja eksportuje terror. Rosja rozsiewa napięcie wojny na całym świecie. Ukraina oferuje światu receptę na pokój. Proszę. Dziesięć kroków, które świat powinien zrobić szybciej, niż Federacja Rosyjska zrobi nowe kroki.

Mobilizacja świata musi poprzedzać kolejną mobilizację naszego wspólnego wroga.

Zapewnienie obrony przeciwlotniczej Ukrainie powinno poprzedzać nowe ataki rakietowe ze strony Rosji. Dostawy zachodnich czołgów muszą poprzedzać inwazję kolejnych rosyjskich czołgów. Przywrócenie bezpieczeństwa i pokoju na Ukrainie musi poprzedzać atak Rosji na bezpieczeństwo i pokój innych krajów. Trybunał ds. Zbrodni wojennych musi zapobiegać nowym.

Rozszerzenie NATO i UE musi poprzedzać rozprzestrzenienie się rosyjskiej agresji. Teraz każdego dnia bronimy wartości, które niektórzy sojusznicy uważają za oczywiste.

To dla nas oczywiste, że świat potrzebuje zdecydowanych i szybkich kroków.

Panie i Panowie!

Trzy lata temu po raz pierwszy wziąłem udział w Światowym Forum Ekonomicznym. Wtedy świat walczył z COVID-19. Walczył i wygrał. Teraz świat walczy z Putinem. A po trzech latach w Davos porozmawiamy o nowych wyzwaniach i zagrożeniach. Co to będzie oznaczać?

Że na pewno pokonamy obecne zagrożenie.

Historia się powtarza. Świat początkowo nie dostrzega lub bagatelizuje zagrożenie. Potem zbiera się i sprzeciwia się jej. A potem świat wygrywa. Przez cały czas finał jest zawsze taki sam.

Świat pokonał nazizm, apartheid, pandemie, obojętność na zmiany klimatyczne, kryzysy finansowe i kremlowskie napięcie. Świat znów zwycięży.

Oto, co można zdążyć powiedzieć w ciągu kilku minut. Oto, co można sobie uświadomić w ciągu kilku minut. Świat znów wygra! Czas zrobić to szybciej.

Chwała Ukrainie!

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-