Zełenski spotkał się z Pelosi i senatorami w Waszyngtonie – o czym rozmawiali

Zełenski spotkał się z Pelosi i senatorami w Waszyngtonie – o czym rozmawiali

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w USA spotkał się w Waszyngtonie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Poinformowało o tym Biuro Prezydenta Ukrainy, informuje Ukrinform.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała Nancy Pelosi za liderstwo we wspieraniu Ukrainy i narodu ukraińskiego na wszelkie możliwe sposoby.

„Bardzo dziękuję za zaproszenie. To wielki przywilej być tutaj, przemawiać do Kongresu i wszystkich Amerykanów. To dla mnie wielki zaszczyt" - podkreślił Zełenski na briefingu po spotkaniu z Nancy Pelosi.

Prezydent podkreślił, że Kongres USA jest wielkim przyjacielem narodu ukraińskiego i wolności Ukrainy.

Prezydent wyraził także nadzieję na kontynuację silnego dwuizbowego i ponadpartyjnego poparcia dla Ukrainy w Kongresie, dzięki któremu Ukraina otrzymuje bardzo potrzebną pomoc wojskową, finansową i humanitarną.

Z kolei Nancy Pelosi podkreśliła, że to ogromny przywilej i duma powitać na Kapitolu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Odwiedza Pan nas w czasie, gdy Kongres przygotowuje kolejną ważną turę pomocy w kwestii bezpieczeństwa, humanitarnej i gospodarczej. Mam nadzieję, że stanie się to w ciągu 48 godzin” – powiedziała.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów z zadowoleniem przyjęła decyzję prezydenta USA Bidena o przekazaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot, dodatkowych rakiet HIMARS i innej ważnej pomocy wojskowej.

Ponadto Wołodymyr Zełenski spotkał się z liderem mniejszości republikańskiej w Senacie.

Głowa państwa ukraińskiego rozmawiał z senatorami o potrzebie utrzymania dwuizbowego i ponadpartyjnego poparcia dla Ukrainy w przyszłości, co jest niezwykle ważne dla odstraszenia rosyjskiej agresji i wyzwolenia terytorium Ukrainy.

Prezydent wyraził nadzieję, że Kongres USA zatwierdzi pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości prawie 45 mld dolarów.

Na spotkaniu omówiono również znaczenie uznania organizacji „Wagner" za organizację terrorystyczną.

Podczas rozmowy z liderami większości i mniejszości w Senacie Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że niezwykle ważne jest poparcie ukraińskiej inicjatywy utworzenia specjalnego międzynarodowego trybunału w sprawie zbrodni Federacji Rosyjskiej na Ukrainie i wprowadzenie skutecznego mechanizmu rekompensowania Rosją szkód wyrządzonych Ukrainie.

Jak poinformował Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa z wizytą w USA.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-