W rozmowach z Rosją nie będzie ustępstw w sprawie Ukrainy – Blinken

W rozmowach z Rosją nie będzie ustępstw w sprawie Ukrainy – Blinken

Ukrinform
Stany Zjednoczone wykluczają ustępstwa w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy w negocjacjach z Rosją - powiedział sekretarz stanu Antony Blinken w kilku niedzielnych programach telewizyjnych, donosi Ukrinform powołując się na The New York Times.

Szef Departamentu Stanu podkreślił, że rozmowy nie są prowadzone w celu ustępstw w obliczu groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę osiem lat po zajęciu przez nią Krymu.

„Chodzi o to, aby zobaczyć, czy w dialogu i dyplomacji są rzeczy, które obie strony mogą zrobić, aby zmniejszyć napięcia. Robiliśmy to w przeszłości” – powiedział Blinken, przemawiając w CNN.

Skomentował także możliwość odnowienia Traktatu o likwidacji pocisków średniego i krótkiego zasięgu. Wcześniej Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o jej naruszenie, a w 2019 roku wycofały się z umowy.

„Mogą istnieć powody, aby go odnowić” – powiedział Blinken ABC.

Ponadto sekretarz stanu mówił o możliwej rewizji umowy o rozmieszczeniu broni konwencjonalnej w Europie na ćwiczenia wojskowe, którą można uznać za punkt wyjścia do inwazji.

„Są to oczywiście rzeczy, które można ponownie rozważyć” – powiedział.

Jak poinformował Ukrinform, pod koniec grudnia Departament Stanu USA oficjalnie potwierdził negocjacje z Rosją w sprawie sytuacji wokół Ukrainy. Na 10 stycznia zaplanowano dwustronny dialog na temat stabilności strategicznej. Ponadto na 12 stycznia zaplanowano posiedzenie Rady NATO-Rosja, a 13 stycznia dyskusję w OBWE.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-