Rosja niesie odpowiedzialność za tzw. „republiki” i jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy – UE

Rosja niesie odpowiedzialność za tzw. „republiki” i jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy – UE

Ukrinform
W propozycjach Wysokiego Przedstawiciela UE i Komisji Europejskiej w sprawie dalszych relacji z Rosją strona europejska wprost nazywa Kreml stroną konfliktu w Donbasie i wyraża zaniepokojenie próbami Moskwy pozycjonowania się jako mediator.

Jak donosi Ukrinform jest to zapisane w komunikacie, którego pełny tekst jest opublikowany na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

„UE nadal stanowczo wspiera format normandzki, Trójstronną Grupę Kontaktową i SMM OBWE. Choć wybór prezydenta Zełenskiego nadał negocjacjom nowy impuls, decyzje szczytu normandzkiego z grudnia 2019 r. nie zostały jeszcze w pełni zrealizowane. „Najbardziej niepokojące jest to, że władze rosyjskie coraz częściej próbują przedstawiać się jako mediator, a nie uczestnik konfliktu i domagają się bezpośrednich kontaktów między Kijowem a tzw. „republikami”, co jest sprzeczne z protokołem mińskim” - napisano w rozdziale, poświęconemu Porozumieniom z Mińska.

W dokumencie zauważano, że w kwietniu 2021 roku Rosja zwiększyła swoją obecność wojskową na wschodnich granicach Ukrainy i na okupowanym Krymie, dostęp OBWE SMM do wschodnich regionów Ukrainy jest regularnie blokowany przez ORDLO i mają miejsce liczne naruszenia zawieszenia broni nadal. Zauważa się, że tendencje te prawdopodobnie się utrzymają, ponieważ Rosja nie wykazuje konstruktywnego podejścia do ich rozwiązywania.

„Sankcje UE wobec Rosji w odpowiedzi na próbę aneksji Krymu i destabilizacji na wschodzie Ukrainy są powiązane z pełnym wdrożeniem przez Rosję Porozumień mińskich i powinny zachęcić władze rosyjskie do poszukiwania pokojowego rozwiązania i powstrzymać je od dalszej eskalacji i agresywnego zachowania” - napisano.

„Jednogłośna kontynuacja sankcji pokazuje jedność i wiarygodność UE. Działania UE podnoszą cenę agresji dla Rosji i odstraszają od wykorzystania zdolności wojskowych do inwazji na Ukrainę. Rosja jest odpowiedzialna za wszelkie pogorszenie sytuacji w tak zwanych „republikach”. Niezbędne jest kontynuowanie takiej koordynacji i jedności, szczególnie w odniesieniu do sankcji, z podobnie myślącymi partnerami, takimi jak G7”- czytamy w dokumencie.

Należy zauważyć, że UE prowadzi konsekwentną politykę nieuznawania rosyjskich paszportów zagranicznych wydawanych mieszkańcom okupowanych terytoriów ukraińskich w celu uzyskania wiz do krajów strefy Schengen.

Jednocześnie UE pozostaje największym darczyńcą pomocy humanitarnej dla ludności obszarów Ukrainy dotkniętych wojną. Od początku konfliktu Unia Europejska udzieliła pomocy nadzwyczajnej o wartości ponad 190 mln euro, w tym 25,4 mln w 2021 roku. UE i poszczególne państwa członkowskie wydały już ponad 1 mld EUR na pomoc humanitarną i odbudowę.

Unia Europejska przekazała również ponad milion euro ukraińskim uchodźcom w Rosji za pośrednictwem Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Przypomnijmy, 16 czerwca Wysoki Przedstawiciel i Komisja Europejska przedstawili dokument przedstawiający aktualny stan stosunków UE-Rosja oraz perspektywy ich rozwoju. Dokument ten zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów Spraw Zagranicznych UE w Luksemburgu 21 czerwca. Stanie się on następnie podstawą do dyskusji na szczeblu szefów państw i rządów UE w dniach 24-25 czerwca w Brukseli.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-