Zełenski rozumie, że nie będzie kompromisu z Federacją Rosyjską – ekspert

Zełenski rozumie, że nie będzie kompromisu z Federacją Rosyjską – ekspert

Ukrinform
O ile na początku swojej pracy jako prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski liczył na kompromis w dialogu z Moskwą, to teraz jest przekonany, że Rosja nie jest zadowolona z takiego scenariusza - powiedział w programie „Na samomo diele: Donbas” na antenie stacji telewizyjnej „Dom”, Peter Dickinson – naukowiec z Atlantic Council, donosi Ukrinform.

Zaznaczył, że w trakcie kampanii wyborczej na Prezydenta Ukrainy w 2019 roku Zełenski szczerze poprzez dyplomację dążył do zakończenia działań wojennych w Donbasie i był gotowy do kompromisu z Rosją. Jednak w ciągu półtora roku jako prezydent zdał sobie sprawę, że taki scenariusz jest trudny do zrealizowania, ponieważ Rosja nie zgadzała się z demokratycznym kursem Ukrainy.

„Niestety Moskwa nie chce znaleźć kompromisowego stanowiska z Ukrainą, ponieważ nie jest zainteresowana niezależną Ukrainą, europejską Ukrainą czy demokratyczną Ukrainą. Jest zainteresowana albo rosyjskimi wpływami, albo chaosem” - powiedział Dickinson.

Jego zdaniem w 2020 roku zespół Zełenskiego doszedł do wniosku, że kompromis z Rosją nie zostanie osiągnięty, a najlepszą drogą jest prozachodnia polityka Ukrainy.

„Są dwie możliwości - albo wycofać się ze wszystkich pozycji i przegrać, albo przyjąć bardziej konkretną prozachodnią pozycję i powtórzyć politykę Petra Poroszenki. Nie sądzę, żeby to był plan Zełenskiego od początku, ale w końcu zdał sobie sprawę, że tak było konieczne, a innego wyjścia nie ma”- zauważył ekspert.

Dodał też, że pomimo wypowiedzi prorosyjskich i kremlowskich stacji telewizyjnych Zełenski nie intensyfikował rozwoju ruchów nacjonalistycznych na Ukrainie, ale wziął pod uwagę realną sytuację w kraju.

„Nie sądzę, żeby stał się nacjonalistą. Myślę, że stał się realistą i już od wewnątrz zrozumiałem, skąd bierze się wojna, dlaczego się toczy i kto jest nią naprawdę zainteresowany” - powiedział Dickinson.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski podczas Ogólnoukraińskiego Forum „Ukraina 30. Bezpieczeństwo kraju” 11 maja stwierdził, że strategicznym kursem Ukrainy jest uzyskanie pełnego członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-