Ukraińska delegacja w PACE zareagowała na sankcje wobec Honczarenki

Ukraińska delegacja w PACE zareagowała na sankcje wobec Honczarenki

Ukrinform
Stała delegacja Rady Najwyższej do PACE opublikowała oświadczenie w związku z pozbawieniem posła Ołeksija Honczarenko prawa do zabierania głosu na 3 miesiące i wyraziła „głębokie rozczarowanie” tą decyzją.

Poinformował o tym Ukrinform, powołując się na oświadczenie na stronie delegacji na Facebooku.

„My, członkowie Stałej Delegacji Rady Najwyższej Ukrainy do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, wyrażamy głębokie rozczarowanie decyzją Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. Regulaminu, Immunitetów i Spraw Instytucjonalnych w kwestii odebrania prawa do zabrania głosu przez 3 miesiące Ołeksiju Honczarence, na podstawie listu szefa rosyjskiej delegacji Petra Tołstoja"- napisano w oświadczeniu.

Przedstawiciele delegacji ukraińskiej zapewnili o swoim zaangażowaniu w przestrzeganie zasad i wartości Rady Europy.

„Uważamy jednak, że przyczyna takiej decyzji jest co najmniej dyskusyjna, a konsekwencje takiej bezprecedensowej decyzji za niebezpieczne z punktu widzenia wolności wypowiedzi i wolności słowa w PACE, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że decyzja dotyczy oświadczenia delegata na portalach społecznościowych, a nie podczas jego publicznego wystąpienia na Zgromadzeniu”- czytamy w oświadczeniu.

„Jednak Zgromadzenie nie powinno trzymać się z dala od wszelkich przypadków naruszenia ustawowych zobowiązań państw członkowskich, a także procedur regulacyjnych, które obowiązują wszystkich członków Zgromadzenia, niezależnie od kraju, którego są członkami” - napisano.

Delegacja ukraińska wzywa kierownictwo PACE do wspierania i promowania pozytywnego wizerunku Zgromadzenia jako organu stojącego na straży podstawowych wartości Rady Europy: praworządności, demokracji i praw człowieka.

„Mamy nadzieję, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy będzie zdecydowanie zwalczać podwójne standardy w swojej pracy” - czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, 27 kwietnia ukraiński delegat do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Ołeksij Honczarenko został na trzy miesiące pozbawiony prawa do zabierania głosu na podstawie listu szefa rosyjskiej delegacji Petra Tołstoja.

Komitet Regulacyjny PACE otrzymał również dwie kolejne skargi przeciwko Honczarenko od samego przewodniczącego PACE Daemsa. Jedna z nich dotyczy przemówienia posła, podczas którego zademonstrował ukraińską flagę postrzeloną podczas walk w Donbasie, druga pytania do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, czy uważa ona prezydenta Rosji Władimira Putina za „mordercę”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-