Parlamentarzyści z Polski i Litwy odwiedzili Mariupol

Parlamentarzyści z Polski i Litwy odwiedzili Mariupol

zdjęcie
Ukrinform
Parlamentarzyści Polski i Litwy, którzy przybyli do obwodu donieckiego 21 kwietnia, na spotkaniu z parlamentarzystami ukraińskimi w Mariupolu po raz kolejny wyrazili poparcie dla Ukrainy.

Jak donosi Ukrinform, zostało to zgłoszone na stronie internetowej Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Zwraca się uwagę, że wicemarszałek Sejmu RP Pani Małgorzata Gosiewska oraz wicemarszałek Sejmu Republiki Litewskiej Paulius Saudargas złożyli wizytę w obwodzie donieckim. W spotkaniu wzięli również udział pierwszy zastępca Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk, Wiceminister Obrony Ukrainy Ołeksandr Poliszczuk, Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej Pawło Kyrylenko oraz przedstawiciele Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych.

Gosiewska zaznaczyła, że decyzja o wyjeździe na Ukrainę zapadła w momencie, gdy do Polski zaczęły docierać niepokojące wieści o zaostrzeniu się sytuacji na wschodzie naszego kraju.

„Zapełniamy „Trójkąt Lubelski” (Ukraina, Polska, Litwa) praktyczną treścią… Tak, idziemy razem, bo według starego powiedzenia prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Ukraina to nie tylko najbliższy sąsiad i partner gospodarczy, ale także przyjaciel. A teraz najważniejsza jest solidarność z Ukrainą i jej wsparcie” - powiedziała Gosiewska.

Saudargas wyraził także solidarność z Ukrainą i jej polskim odpowiednikiem. „Będziemy nadal wspierać Ukrainę, wspierać sankcje i kontynuować naszą misję pomocy Ukrainie” - powiedział.

Pierwszy Wicemarszałek Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk podziękował wiceprzewodniczącym parlamentów Polski i Litwy za solidarność z Ukrainą w jej przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji.

„Ukraina dobrze wie, że Polska i Litwa są naszymi niezawodnymi sojusznikami i jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem powstrzymamy zbrojną agresję Rosji” - powiedział.

Stefańczuk przypomniał również, że właśnie startuje „Platforma Krymska” i wezwał przedstawicieli społeczności międzynarodowej do przyłączenia się do niej.

Przypomnijmy, 21 kwietnia europejscy parlamentarzyści złożyli wizytę roboczą w obwodzie donieckim, aby przyjrzeć się i ocenić sytuację we wschodniej Ukrainie, omówić kwestie międzyparlamentarnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i przeciwdziałania rosyjskiej agresji.

Federacja Rosyjska od niedawna zwiększa liczbę wojsk w pobliżu granicy państwowej Ukrainy na północy, wschodzie i południu, a także na okupowanym Krymie. Ponadto wzrosła liczba przypadków łamania zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, są straty wśród żołnierzy Sił Zbrojnych. Jednocześnie Federacja Rosyjska prowadzi kampanię propagandową usprawiedliwiającą agresję na Ukrainę.

Trójkąt Lubelski to trójstronna platforma współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i społecznej między Ukrainą, Litwą i Polską, założona 28 lipca 2020 roku. Celem platformy jest wspieranie integracji Ukrainy z Unią Europejską.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-