Polska jest motorem w UE w zakresie polityki sankcji wobec Rosji – Deszczyca

Polska jest motorem w UE w zakresie polityki sankcji wobec Rosji – Deszczyca

Ukrinform
Polska nie tylko opowiada się za utrzymaniem, ale także za ewentualnym wzmocnieniem sankcji wobec Rosji, jeśli nadal będzie ona pogarszać sytuację na wschodniej Ukrainie – powiedział Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w komentarzu Ukrinformowi.

„Polscy politycy na poziomie struktur europejskich i euroatlantyckich są gotowi do podniesienia kwestii wsparcia Ukrainy i podjęcia konkretnych decyzji o nałożeniu sankcji sektorowych na Rosję w przypadku eskalacji przez nią sytuacji na granicy. Polska jest motorem polityki sankcji wobec Moskwy, jeśli sytuacja tego będzie wymagać” - podkreślił Deszczyca.

Jak powiedział, Polska przywiązuje dużą wagę do sytuacji we wschodniej Ukrainie na wszystkich szczeblach - w biurze Prezydenta RP, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Sejmie i Senacie RP.

Ambasador przypomniał, że gdy tylko sytuacja się pogorszyła, polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zdecydował się złożyć wizytę na Ukrainie. Na miejscu zademonstrował poparcie dla Kijowa i otrzymał informacje bezpośrednio od ministra oraz przedstawicieli Ukrainy w grupie kontaktowej.

Deszczyca zaznaczył też, że w środę podczas dyskusji w Senacie RP na temat sytuacji bezpieczeństwa w południowo-wschodniej Ukrainie polscy senatorowie zaapelowali o przedstawienie Ukrainie planu działań na rzecz członkostwa w NATO.

Ambasador zwrócił również uwagę na fakt, że obecnie, od kilku dni przebywa na Ukrainie wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Wraz ze swoimi litewskimi i ukraińskimi odpowiednikami - pierwszym wicemarszałkiem Rady Najwyższej Rusłanem Stefańczukiem i wicemarszałkiem litewskiego Sejmu Paulisem Saudargasem - byli na południowo-wschodniej Ukrainie w ramach projektu Trójkąta Lubelskiego, aby okazać poparcie dla Kijowa.

W środę komisja spraw zagranicznych i UE polskiego Senatu przyjęła ustawę potępiającą agresywne działania Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą i wyraziła poparcie dla Kijowa.

Przypomnijmy, Federacja Rosyjska od niedawna zwiększa liczbę wojsk w pobliżu granicy państwowej Ukrainy na północy, wschodzie i południu, a także na okupowanym Krymie. Ponadto wzrosła liczba przypadków łamania zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, są straty wśród żołnierzy Sił Zbrojnych. Jednocześnie Federacja Rosyjska prowadzi kampanię propagandową usprawiedliwiającą agresję na Ukrainę.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-