Eskalacja militarna - Kuleba zaproponował Unii Europejskiej plan powstrzymania Rosji

Eskalacja militarna - Kuleba zaproponował Unii Europejskiej plan powstrzymania Rosji

zdjęcie
Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej zaproponował plan działania mający na celu powstrzymanie dalszej eskalacji ze strony Rosji.

Kuleba napisał o tym na Twitterze, donosi Ukrinform.

„Na posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych UE poinformowałem kolegów o niebezpiecznym kursie zaostrzenia ze strony Rosji. Zaproponowałem plan działania, aby powstrzymać dalszą eskalację Federacji Rosyjskiej. Główny element: przygotowanie nowego pakietu sankcji sektorowych. Nie ma również wystarczająco dużo osobistych”- napisał.

Minister zaznaczył, że spotkanie odbyło się online.

Według służby prasowej MSZ odrębnym tematem spotkania były nielegalne działania Federacji Rosyjskiej na Morzu Azowskim i Czarnym, militaryzacja czasowo okupowanego Krymu, Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Kuleba omówił z kolegami z UE sposoby reagowania na naruszenia międzynarodowego prawa morskiego w kontekście zamknięcia Cieśniny Kerczeńskiej i blokady Morza Azowskiego przez Rosję.

Minister potwierdził zaproszenie wszystkich państw członkowskich UE do wzięcia udziału w szczycie inauguracyjnym i dalszych pracach Platformy Krymskiej.

Uczestnicy spotkania zwrócili szczególną uwagę na dalsze przemiany wewnętrzne na Ukrainie, mające na celu zbliżenie kraju do członkostwa w UE. Kuleba zwrócił uwagę, jak ważne jest, aby dać Ukrainie jasną perspektywę członkostwa w UE.

Według niego agresywna polityka Rosji wobec Ukrainy zostanie ostatecznie przezwyciężona, gdy Moskwa zda sobie sprawę, że Ukraina jest integralną częścią zachodniego demokratycznego świata.

Przypomnijmy, Federacja Rosyjska zwiększa swoją obecność wojskową w pobliżu granicy państwowej Ukrainy na północy, wschodzie i południu oraz na okupowanym Krymie.

Przemawiając na posiedzeniu podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego 14 kwietnia, minister obrony Andrij Taran powiedział, że łączna suma wojsk rosyjskich skoncentrowanych wzdłuż granicy ukraińskiej osiągnęła 56 batalionowych grup taktycznych liczących 110 000 żołnierzy.

Jego zdaniem prawdziwym celem zwiększenia obecności wojskowej Rosji w pobliżu granic Ukrainy może być zwiększenie presji na Kijów, aby wymusić ustępstwa w procesie negocjacyjnym i wykazać gotowość do użycia siły.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-