Rosyjska agresja przekonała Ukraińców o potrzebie przystąpienia do NATO – Chomczak

Rosyjska agresja przekonała Ukraińców o potrzebie przystąpienia do NATO – Chomczak

Ukrinform
Agresja rosyjska zjednoczyła Ukraińców i przekonała ich o potrzebie przystąpienia do NATO – napisano w przemówieniu Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy, generała pułkownika Rusłana Chomczaka z okazji Dnia Utworzenia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, które zostało opublikowane na Facebooku, donosi Ukrinform.

„W lutym 2014 r., po raz pierwszy od okresu powojennego, doszło do naruszenia uznanych na arenie międzynarodowej granic w Europie. Federacja Rosyjska czasowo okupowała i próbowała nielegalnie zaanektować Krym i Sewastopol, zajęła część suwerennego państwa i rozpoczęła krwawą wojnę. To nie tylko zjednoczyło Ukraińców w stawianiu oporu podstępnemu agresorowi, ale także przekonało ich o konieczności przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego”- napisał Chomczak w oświadczeniu.

Według Naczelnego Wodza Siły Zbrojne obecnie aktywnie współpracują z NATO we wszystkich kluczowych obszarach reformy obronności. „Główne obszary współpracy to intensyfikacja dialogu wojskowego na poziomie strategicznym, współpraca z Sojuszem w regionie Morza Czarnego, intensyfikacja zbiorowego szkolenia wojsk, w tym udział w ćwiczeniach NATO z artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, wymiana informacji, poszerzanie reprezentacji w organach wielonarodowych i w dowództwie wojskowym NATO” - napisał Chomczak.

Dodał, że w 2021 roku żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy wezmą udział w 15 wielonarodowych ćwiczeniach poza granicami kraju i 9 na naszym terytorium. 

„Nadal bierzemy udział w międzynarodowych operacjach pokojowych i bezpieczeństwa prowadzonych przez NATO w Kosowie i Afganistanie, a także w operacjach (misjach) w Iraku i Straży Morskiej na Morzu Śródziemnym. Taka współpraca ma przebiegać pokojowo, działać na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy i przyczyniać się kompleksowo do osiągnięcia wojskowych kryteriów pełnego członkostwa w Sojuszu” - podkreślił Chomczak.

Dodał, że status członka Programu Rozszerzonych Możliwości (EOP) , jaki otrzymała Ukraina, pozwala efektywnie wykorzystać mechanizmy i narzędzia współpracy, którymi dysponują kraje partnerskie. „Przystąpienie naszego kraju do NATO nie tylko wzmocni Ukrainę - wzmocni też Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego”.

„W ostatnich latach Siły Zbrojne Ukrainy stały się prawdziwą tarczą Europy, a nasz kraj jest aktywnym współtwórcą bezpieczeństwa euroatlantyckiego” - napisał Chomczak.

Przypomnijmy, 4 kwietnia Sojusz Północnoatlantycki obchodzi 72. rocznicę powstania. NATO powstało jako polityczno-wojskowy sojusz demokracji, biorąc pod uwagę wyzwania i zagrożenia okresu powojennego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-