Zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie - Rosja w TGK nie poparła propozycji Krawczuka

Zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie - Rosja w TGK nie poparła propozycji Krawczuka

Ukrinform
Rosyjska delegacja do Trójstronnej Grupy Kontaktowej nie poparła propozycji szefa ukraińskiej delegacji do TGK Leonida Krawczuka, aby zapewnić pełne i kompleksowe przestrzeganie zawieszenia broni od godz. 00 1 kwietnia – napisała ukraińska delegacja do TGK na Facebooku, donosi Ukrinform.

„31 marca, odbyło się zgromadzenie TGK na szczeblu szefów delegacji. Spotkanie rozpoczęło się od propozycji szefa delegacji ukraińskiej L. Krawczuka, aby zapewnić pełne przestrzeganie zawieszenia broni od godz. 00.00 1 kwietnia, którego rażące naruszenie przez stronę rosyjską w zeszłym tygodniu pochłonęło życie czterech ukraińskich żołnierzy" – napisano.

Należy zauważyć, że propozycję tę poparli: Specjalna przedstawiciel urzędującego przewodniczącego OBWE Heidi Grau oraz koordynator Podgrupy ds. Bezpieczeństwa, szef SMM OBWE, ambasador Halit Cevik.

W szczególności Cevik zaproponował przyjęcie wspólnie uzgodnionego oświadczenia TGK, które potwierdziło chęć stron do wzmocnienia zawieszenia broni i ratowania życia cywilów i personelu wojskowego.

W związku z tym delegacja ukraińska podkreśliła, że dwóch z trzech przedstawicieli TGK przedstawiło konkretne propozycje zapewnienia powrotu do pełnego i kompleksowego zawieszenia broni.

„Niestety, ani propozycja Krawczuka, ani przedstawiciela OBWE nie znalazły poparcia ze strony delegacji rosyjskiej” - czytamy w oświadczeniu.

„Stało się to pomimo odpowiednich oświadczeń przywódców Niemiec i Francji, w których podkreślali oni konieczność przestrzegania zawieszenia broni w Donbasie” - dodała delegacja ukraińska.

Jednocześnie przedstawiciele Ukrainy w TGK uważają, że niezwykle istotne jest przywrócenie zawieszeni broni i wzmocnienie skutecznej kontroli nad jego realizacją.

„Postęp we wszelkich innych kwestiach: politycznych, humanitarnych, gospodarczych, dalsza koordynacja działań stron jest problematyczna, jeśli nie zostanie spełniony główny, podstawowy warunek - osiągnięte zostanie całkowite i wszechstronne zawieszenie broni” - czytamy w oświadczeniu.

Następne zgromadzenie TGK zaplanowano na 14 kwietnia.

Przypomnijmy, we wtorek 30 marca prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas wideokonferencji, której jednym z tematów była sytuacja na wschodzie Ukrainy. Przywódcy Francji i Niemiec podkreślili, że Rosja musi zobowiązać się do zawieszenia broni w obwodach donieckim i ługańskim oraz pomóc w wyjściu z kryzysu zgodnie z Porozumieniami mińskimi.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-