Zaostrzenie we wschodniej Ukrainie - Rada planuje wezwać świat do zwiększenia presji na Rosję

Zaostrzenie we wschodniej Ukrainie - Rada planuje wezwać świat do zwiększenia presji na Rosję

Ukrinform
Rada Najwyższa planuje przyjąć oświadczenie żądające natychmiastowego zaprzestania działań wojennych przez Rosję i przystąpienia do zawieszenia broni oraz wzywające świat do kontynuowania i zwiększania presji na Rosję, aby zaprzestała agresji na Ukrainę.

Jak donosi Ukrinform, tak napisano w projekcie uchwały „O oświadczeniu Rady Najwyższej Ukrainy w sprawie eskalacji rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego”, zarejestrowanym w parlamencie (nr 5312).

„Od początku tego roku nastąpił znaczny wzrost ostrzałów i zbrojnych prowokacji ze strony sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W ciągu zaledwie jednego dnia czterech ukraińskich żołnierzy zginęło od rosyjskiej broni, a jeden został ciężko ranny”- czytamy w projekcie oświadczenia.

Deputowani planują zażądać od Rosji „pełnego wypełniania zobowiązań międzynarodowych i wycofania z Ukrainy swojej armii, najemników, sił zbrojnych, którymi kieruje, zaopatrzenia i finansów, broni i sprzętu oraz przywrócenia pełnej kontroli nad międzynarodowo uznanymi granicami Ukrainy”.

Ponadto parlamentarzyści zamierzają wezwać zagranicznych kolegów i międzynarodowe organizacje parlamentarne do potępienia agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, w tym ostatniej fali eskalacji w strefie konfliktu, a społeczność światową „kontynuować i zwiększać międzynarodową politykę i presja ekonomiczną na Rosję, aby powstrzymała agresję, wycofała obce wojska i uzbrojenie z terytorium Ukrainy, by w pełni przywrócić suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową".

Oczekuje się również, że Rada wezwie organizacje międzynarodowe i międzynarodowe instytucje jurysdykcyjne do podjęcia wszelkich możliwych środków w celu zbadania przypadków poważnych naruszeń prawa międzynarodowego podczas zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w tym popełnienia agresji, zbrodni wojennych i zbrodni dokonanych przez rosyjską armię.

Posłowie planują przyjąć to oświadczenie 30 marca na posiedzeniu nadzwyczajnym.

Przypomnijmy, 26 marca czterech ukraińskich żołnierzy zginęło, a dwóch zostało rannych podczas ostrzału rosyjskiego okupanta w pobliżu miasta Szumy w obwodzie donieckim.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-