Po dezokupacji Krymu i Wschodniej Ukrainy rosyjscy „migranci” zostaną wydaleni – Reznikow

Po dezokupacji Krymu i Wschodniej Ukrainy rosyjscy „migranci” zostaną wydaleni – Reznikow

Ukrinform
Obywatele rosyjscy, którzy przybyli na okupowane terytoria nielegalnie, będą musieli opuścić kraj po powrocie terytoriów na Ukrainę – powiedział wicepremier Ukrainy - minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow w programie „Faktycznie: Ukraina” telewizji „Dom”.

Przypomniał, że na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy przyjęto Strategię dezokupacji i reintegracji Krymu. Głównym przesłaniem dokumentu jest to, że obywatele Ukrainy mieszkający na terenach okupowanych „są zakładnikami sytuacji, zakładnikami okupantów”. Dlatego po powrocie terytoriów na Ukrainę mieszkańcy, którzy nie naruszyli ukraińskiego prawa, są bezpieczni.

„Muszą wierzyć, że Ukraina wróci i nie będą mieli problemów w wolnej Ukrainie, w przeciwieństwie do horroru, w jakim są dzisiaj. Przestaną być nielegalnie przeszukiwani, aresztowani i będą mogli gromadzić się na ulicach w celu wyrażenia swojej opinii ... Żadnej godziny policyjnej, żadnych piwnic, inaczej niż na terenach okupowanych. Dlatego zdecydowanie nie muszą się bać” - zapewnił Reznikow.

„Jednocześnie rosyjscy obywatele, którzy nielegalnie przybyli na tymczasowo okupowane terytoria - z pominięciem oficjalnej ukraińskiej granicy - będą musieli opuścić Ukrainę” - podkreślił wicepremier.

Jako przykład Reznikow podał próbę asymilacji ludności Krymu przez Rosję, z powodu której na półwysep przybyło 500 000 Rosjan, prowadząc do erozji populacji etnicznej.

„Co do losu tych ludzi, którzy zostali przywiezieni. Nie są obywatelami Ukrainy, przybyli dobrowolnie lub siłą, ale w rzeczywistości są wspólnikami w tej zbrodni popełnionej przez oficjalną Rosję, oficjalny Kreml. Dlatego ich los ... Nie podoba mi się słowo „deportacja”, nosi ono w sobie ducha reżimu stalinowskiego. Ale prawo ukraińskie przewiduje wydalenie z kraju - powiedział.

Reznikow podkreślił, że podejście powinno być indywidualne, a jeśli obywatel Rosji przybył na okupowane terytoria legalnie, „prawdopodobnie nie będzie pytań”.

„A wszyscy, którzy wjechali w sposób, którego nie rozumiemy, wszyscy łamią prawo regulujące zasady przekraczania granicy Ukrainy. W związku z tym wszyscy podlegają wydaleniu. Jest taka procedura administracyjna” - powiedział wicepremier.

Przypomnijmy, w lutym 2014 roku Rosja rozpoczęła zbrojną agresję na Ukrainę, zajmując część jej terytorium - Krym. 16 marca 2014 roku Rosja przeprowadziła tzw. referendum w sprawie statusu Krymu na okupowanym półwyspie, a dwa dni później, 18 marca 2014 roku, Kreml podpisał tzw. Traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej.

Większość krajów na całym świecie uznała sfałszowane referendum krymskie zorganizowane przez okupantów za nielegalne i nałożyło sankcje na Rosję.

Również w 2014 roku rosyjskie regularne oddziały i dowodzeni przez Rosję bojownicy okupowali część obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-